DOMOWY OPRAWCA OSKARŻONY O GWAŁCENIE MAŁOLETNIEJ CÓRKI. GŁOWĘ ŻONY WSADZIŁ DO WERSALKI I PO NIEJ.. SKAKAŁ

Dodano: 2017-01-20

Nowa Sól. Prokurator Rejonowy w Nowej Soli skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 52 letniemu mężczyźnie. 
Oskarżonemu zarzucono, że  w 2003 roku w jednej z miejscowości powiatu nowosolskiego, działając ze z góry powziętym zamiarem, wielokrotnie i w krótkich odstępach czasu, przemocą, poprzez przełamanie oporu i ściągnięcie piżamy, doprowadzał swoją córkę - wówczas małoletnią poniżej lat 15  do obcowania płciowego.
 
Nadto oskarżonemu zarzucono, że w okresie od 2003 r. do 2009 r. w Nowej Soli, znęcał się fizycznie i psychicznie nad małoletnią córką i żoną w ten sposób, że wszczynał awantury, podczas których niszczył przedmioty codziennego użytku, wyzywał żonę słowami obelżywymi, poniżał, szarpał, dusił, bił po całym ciele, a nadto podczas jednej z awantur zranił pokrzywdzoną nożem w szyję oraz wybił jej zęby powodując ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci trwałego, istotnego zeszpecenia.  W jednym z opisanych przypadków używając siły fizycznej wsunął głowę żony do wersalki, a następnie po niej skakał.
 
Wobec małoletniej  oskarżony kierował słowa obelżywe, uderzał z otwartej dłoni w twarz, dusił przy czym czyn ten był połączony ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa.

W toku postępowania prokurator powołał zespoły biegłych, w tym psychiatrów, psychologów, seksuologów.
 
Mężczyzna na wniosek prokuratora, decyzją sądu  został tymczasowo aresztowany.

Grozi mu kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolności. /jcz
 
 zobacz także:

- Zgwałcenie- Pod tym pojęciem zwykle rozumie się zmuszenie kobiety do odbycia stosunku płciowego [por. Słownik języka polskiego, PWN]. Zgwałcenie w rozumieniu prawa karnego jest jednak pojęciem znacznie szerszym. Obowiązujący kodeks przewiduje odmienną odpowiedzialność karną za kilka różniących się od siebie postaci tego przestępstwa.więcej..

 - Fizyczne i psychiczne znęcanie się -Jest jedną z form przestępczości przeciwko rodzinie i opiece. Jego istota polega na zadawaniu osobie pokrzywdzonej cierpień o charakterze cielesnym, psychicznym, a najczęściej jednym i drugim jednocześnie. "Znęcanie się" nie jest stylem życia dwojga czy więcej osób w określonym środowisku społecznym, np. w rodzinie. Do uznania określonych zachowań sprawcy za przestępstwo znęcania się konieczne jest ustalenie, że jego uczynki wyraźnie podyktowane są wolą dręczenia ofiary. Cechuje je określona intensywność i dokuczliwość.więcej..

- Psychiatria kryminalna - powołanie biegłych -W polskim prawie karnym obowiązuje zasada domniemania poczytalności.. Zasada ta oznacza, że poczytalności nie kwestionuje się tak długo, jak długo nie ujawnią się okoliczności nasuwające wątpliwości, czy faktycznie sprawca czynu karalnego w chwili jego dokonania posiadał zachowaną zdolność rozumienia jego znaczenia oraz możliwości kierowania swoim postępowaniem. Poczytalność jest więc nie wymagająca przeprowadzenia dowodu regułą, niepoczytalność względnie poczytalność w znacznym stopniu ograniczona - wyjątkiem, który wymaga udowodnienia.więcej..

- Przesłuchanie poznawcze -Przesłuchanie poznawcze  Zwykle jest tak, że spostrzegamy i magazynujemy w naszej pamięci więcej, a przy tym dokładniejszych informacji niż jesteśmy podczas spontanicznej relacji sobie przypomnieć i przekazać odbiorcy. Tymczasem w wielu, zwłaszcza trudnych sprawach kryminalnych, uzyskanie przez organ procesowy wartościowych zeznań jest problemem podstawowym. Z różnych powodów świadkowie, nawet ci naoczni i deklarujący wolę współpracy, nie są w stanie przedstawić wystarczająco obszernej i dokładnej relacji o tym, co przeżyli i widzieli.więcej..

- Areszt tymczasowy -Jest izolacyjnym środkiem przymusu stosowanym w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania karnego. Areszt tymczasowy nie jest - wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu - karą i nie zastępuje kary, jakkolwiek po jej orzeczeniu zaliczany jest na poczet kary już odbytej. Jedynym dopuszczonym przez prawo wyjątkiem od wskazanego tu celu stosowania aresztu tymczasowego i innych środków zapobiegawczych jest zapobieżenie popełnieniu przez oskarżonego [podejrzanego] nowego, ciężkiego przestępstwa. Uzasadnia to np. zastosowanie aresztu wobec znanego, przyznającego się do czynu sprawcy usiłowania pozbawienia życia innej osoby czy zdeterminowanego podpalacza, którego zachowanie świadczy o zamiarze konsekwentnej realizacji zbrodni.  więcej..