USIŁOWAŁ UDERZYĆ SIEKIERĄ W GŁOWĘ POKRZYWDZONEGO

Dodano: 2017-01-16

Wschowa. Prokurator Rejonowy we Wschowie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 64 letniemu mężczyźnie, który 21 października 2016 r. działając w zamiarze bezpośrednim pozbawienia życia pokrzywdzonego, usiłował uderzyć siekierą w okolice jego głowy, lecz zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na to, iż w trakcie zamachu potknął się zmieniając kierunek i siłę ciosu. W wyniku tego czynu sprawca spowodował u pokrzywdzonego obrażenia ciała w postaci głębokiego, podłużnego otarcia naskórka brzucha, skutkującego naruszeniem czynności narządów ciała na okres nie dłuższy niż 7 dni.

W toku przeprowadzonego postępowania ustalono, że oskarżony i pokrzywdzony od lat są ze sobą skłóceni. W dniu 21 października 2016 r. pokrzywdzony zauważył chodzącego po swojej posesji oskarżonego, który pokazywał nieprzyzwoite gesty w jego kierunku oraz konkubiny pokrzywdzonego.

Wcześniej kobieta poinformowała pokrzywdzonego, że oskarżony obcina gałęzie z orzecha rosnącego na terenie ich posesji. Pokrzywdzony postanowił nagrać tę sytuację telefonem komórkowym, albowiem nie był to pierwszy tego rodzaju incydent. Wyszedł przed dom i z terenu swojej posesji zaczął filmować zachowanie oskarżonego. Doszło do wzajemnej wymiany zdań pomiędzy nimi - oskarżony nagle podbiegł do pokrzywdzonego i uniósł trzymaną w ręce siekierę i zamachnął się w stronę głowy pokrzywdzonego.

W tym samym jednak momencie napastnik potknął się  co doprowadziło do zmiany kierunku i siły uderzenia siekierą. Napastnik uderzył pokrzywdzonego powodując ranę brzucha i rozdarcie odzieży.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy we Wschowie zastosował tymczasowe aresztowanie wobec oskarżonego na okres 3 miesięcy.

Oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności nie krócej niż 8 lat, kara 25 lat albo dożywocie./AP

Czytaj więcej:
- w Ciekawie...nie tylko o prawie:

Groźba karalna
Każdy człowiek ma prawo do wolności od zastraszania go przez inne osoby. W szczególności nie wolno grozić nikomu popełnieniem przestępstwa na jego szkodę albo szkodę osoby mu najbliższej. Przestępstwo to czyn opisany w kodeksie karnym albo innej ustawie zagrożony grzywną powyżej 30 stawek dziennych, kara ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności przekraczającą 1 miesiąc. Jeżeli czyn opisany w ustawie zagrożony jest karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 alko kara surowszą uważa się go za zbrodnię. Pozostałe przestępstwa są występkami. Więcej


Areszt tymczasowy
Jest izolacyjnym środkiem przymusu stosowanym w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania karnego. Areszt tymczasowy nie jest - wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu - karą i nie zastępuje kary, jakkolwiek po jej orzeczeniu zaliczany jest na poczet kary już odbytej. Jedynym dopuszczonym przez prawo wyjątkiem od wskazanego tu celu stosowania aresztu tymczasowego i innych środków zapobiegawczych jest zapobieżenie popełnieniu przez oskarżonego [podejrzanego] nowego, ciężkiego przestępstwa. Uzasadnia to np. zastosowanie aresztu wobec znanego, przyznającego się do czynu sprawcy usiłowania pozbawienia życia innej osoby czy zdeterminowanego podpalacza, którego zachowanie świadczy o zamiarze konsekwentnej realizacji zbrodni. Więcej

 

Ujęcie sprawcy przestępstwa
Niektórzy utożsamiają je z zatrzymaniem, inni widzą w nim przede wszystkim akt uprawnionej obywatelskiej samoobrony przed bezprawnym działaniem sprawcy przestępstwa. Wśród znawców tematu panuje natomiast zgoda, co do tego, że ujęcie - w przeciwieństwie do zawiadomienia o wiadomym fakcie przestępstwa - nie stanowi ani prawnego ani obywatelskiego obowiązku. Prawo ujęcia gwarantuje natomiast bezkarność każdemu, kto podejmie się schwytania sprawcy przestępstwa w chwili dokonywania tego czynu lub tuż po jego popełnieniu.
Zachowanie dozwolone nie może być bowiem jednocześnie karalne nawet wówczas, gdy formalnie wyczerpuje znamiona czynu zabronionego. Więcej