ZAPYTAŁ POKRZYWDZONEGO O POŻYCZENIE 50 GROSZY GDY TEN ODMÓWIŁ POBIŁ GO

Dodano: 2013-08-20

Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 20-letniemu mężczyźnie. Oskarżony w dniu 12 czerwca 2013 r. w Zielonej Górze, po uprzednim zagrożeniu pokrzywdzonemu pobiciem oraz uderzeniu go pięścią w głowę, w wyniku czego ten upadł, a także kopnięciu go w okolice tułowia usiłował zabrać mu pieniądze w kwocie ..1 zł. Sprawca zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na postawę pokrzywdzonego.

Jak ustalono, tamtego dnia oskarżony oraz towarzyszący mu kolega zaczepili przechodzącego w pobliżu nich pokrzywdzonego i zapytali czy ma pożyczyć 50 groszy. Po sprawdzeniu w portfelu pokrzywdzony stwierdził, że ma jedynie 1,20 zł dlatego dał im tylko 20 groszy, po czym zaczął odchodzić. Wówczas mężczyźni zaczęli nalegać aby dał im także pozostałą złotówkę, na co jednak pokrzywdzony się nie zgodził. Wówczas towarzyszący oskarżonemu kolega oddalił się a oskarżony w sposób wulgarny zwrócił się do pokrzywdzonego, że jak nie wyda mu złotówki to zostanie pobity. Pokrzywdzony tym razem również odmówił i odszedł. Chwilę później dogonił go oskarżony i uderzył go pięścią w głowę w wyniku czego pokrzywdzony przewrócił się na ziemię, po czym został kopnięty nogą przez podejrzanego jeszcze w okolice tułowia.

Na miejsce zdarzenia wezwano policję. W wyniku penetracji terenu zatrzymano obu mężczyzn.

Jak ustalono nadto, 20-latek zarzucanego mu czynu dopuścił się w warunkach recydywy, czyli powrotu do przestępstwa. Za rozbój grozi mu kara od 2 do 15 lat pozbawienia wolności.

W Prokuraturze Rejonowej w Zielonej Górze w 2013 r. zarejestrowano 43 sprawy z art. 280 par 1 kk -rozboju. /jcz

zobacz także;
- w Ciekawie..nie tylko o prawie;

-Rozbój, rabunek, napad rabunkowy-Jest to szczególnie drastyczny sposób dokonania kradzieży. Polega za zaborze cudzego mienia w celu jego przywłaszczenia przy użyciu przemocy wobec osoby lub groźby natychmiastowego użycia przemocy. Innym sposobem dokonania rozboju jest zabór cudzego mienia przez doprowadzenie pokrzywdzonego do stanu nieprzytomności lub bezbronności. Przedmiotem rozboju jest nie tylko kradzież cudzej rzeczy ruchomej. Dokonana w opisany sposób kradzież energii, karty uprawniającej do podjęcia pieniędzy z bankomatu, a nawet kradzież cudzego programu komputerowego wyczerpuje ustawowe znamiona rabunku.czytaj wiecej..

- Recydywa
"Recedere" z łac. oznacza po prostu "ponowną wpadkę". Ujmując rzecz w języku prawniczym, pojęciem tym określamy ponowne popełnienie przestępstwa przez osobę już karaną, powrót do przestępstwa. Recydywistą w rozumieniu prawa karnego nie jest więc ten, kto popełnia kolejno kilka przestępstw po sobie, nawet przedzielonych znaczną przerwą. Warunkiem podstawowym uznania sprawcy za recydywistę w jest ustalenie, że kolejne przestępstwo popełnił on już po ukaraniu go za przestępstwo wcześniejsze.czytaj wiecej..