WARUNKOWE UMORZENIE POSTĘPOWANIA KARNEGO WOBEC 4 LEKARZY

Dodano: 2013-01-29

Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego w stosunku do 4 lekarzy:3 mężczyzn i kobiety. Prokuratora Rejonowa w Zielonej Górze prowadziła postępowanie przygotowawcze w sprawie nieumyślnego narażenia w okresie od 14 do 16 listopada 2008r. w Zielonej Górze pokrzywdzonego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia przez lekarzy Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze oraz Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Zielonej Górze.

W trakcie prowadzonego postępowania ustalono, iż w dniu 13 listopada 2008r. w podzielonogórskiej miejscowości nieletni nieumyślnie spowodował śmierć pokrzywdzonego w ten sposób, iż dwukrotnie uderzył go pięścią w twarz powodując upadek pokrzywdzonego i uderzenie głową w podłoże.

Ponadto ustalono, iż w dniu 14 listopada 2008r. do pokrzywdzonego wezwane zostało pogotowie ratunkowe. Lekarz pogotowia - po zbadaniu mężczyzny i przeprowadzeniu wywiadu zabrał go na Oddział SOR Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze. W karcie pacjenta wpisał między innymi, uraz głowy, padaczka alkoholowa, choroba alkoholowa. W tym dniu dyżur na Oddziale SOR pełnił drugi lekarz, który zalecił obserwację pacjenta, nie zleciał natomiast przeprowadzenie badania TK głowy celem diagnostyki urazu głowy.

Następnego dnia pacjenta przejął pełniący dyżur na Oddziale trzeci lekarz, który po obserwacji pacjenta i konsultacji z neurologiem, objętym niniejszym postępowaniem/ wypisał go tego samego dnia do domu. Mężczyzna został odwieziony karetką do miejsca zamieszkania.

W związku z pogarszającym się stanem zdrowia ponownie wezwano pogotowie. Do mężczyzny raz jeszcze przyjechał lekarz pogotowia, który po zapoznaniu się z wynikami ze szpitala, uznał, iż stan jego zdrowia jest wynikiem ataku padaczki i nie zabrał go ponownie do Szpitala. Po kolejnym wezwaniu pogotowia w dniu 16 listopada 2008 r. lekarz stwierdził zgon mężczyzny. 

Biegły patomorfolog stwierdził, iż przyczyną wyjściową śmierci pokrzywdzonego był uraz głowy ze złamaniem podstawy czaszki i wynaczynieniem krwi w obrębie prawej półkuli m mózgu i móżdżku. Ostateczną przyczyną zgonu były obrażenia mózgowia oraz niewydolność serca z częściowym obrzękiem płuc.

Przedstawione powyżej, a poczynione w trakcie prowadzonego postępowania ustalenia spowodowały przedstawienie w/w lekarzom zarzutu popełnienia czynu z art. 160 §3 kk w zw. z art. 160§2kk.

Przesłuchani w charakterze podejrzanych przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, a w swoich wyjaśnieniach dokładnie opisali okoliczności zdarzenia zgodnie z ustalonym w sprawie stanem faktycznym.

Mając na uwadze okoliczności przedmiotowo - podmiotowe dotyczące czynów zarzucanych lekarzom dotychczas nie karanych za przestępstwo, ich postawa, właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia prowadzonego przeciwko nim postępowania będą oni przestrzegali porządku prawnego, w szczególności zaś nie popełnią przestępstwa.

Prokurator wniósł o wyznaczenie wobec nich - na podstawie art. 67 § 1 kk - okresu próby na czas 1 roku od uprawomocnienia się orzeczenia, orzeczenie świadczenia pieniężnego wysokości po 5000 zł na rzecz Stowarzyszenia Rozwoju Neurochirurgii Zielonogórskiej.

W przypadku odrzucenia wniosku przez sąd lekarzom grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. /jcz

zobacz także:
-w Ciekawie..nie tylko o prawie;

Umorzenie postępowania karnego  -Najkrótsza, ale chyba zarazem najbardziej trafna ze znanych mi definicji umorzenia wskazuje, że jest to zakończenie postępowania w określonej sprawie z powodu jego niedopuszczalności lub bezprzedmiotowości [por. Nowy Leksykon PWN, Wydawnictwo Naukowe PWN, W-wa 1998 s. 1838]. Umorzenie oznacza, że w danej sprawie nie będzie kontynuowane rozpoczęte już postępowanie i to niezależnie od tego, czy znajduje się ono jeszcze na etapie dochodzenia lub śledztwa czy też wniesiono już akt oskarżenia.czytaj wiecej..