KRAJOBRAZ ZA ROGATKAMI MIASTA - WYSTAWA W PROKURATURZE OKRĘGOWEJ W ZIELONEJ GÓRZE PRAC FOTOGRAFICZNYCH JANA WOJTASIKA

Dodano: 2012-03-07

Zielona Góra. Uprzejmie informujemy, że w Prokuraturze Okręgowej w Zielonej Górze wystawione są prace fotograficzne byłego Prokuratora Okręgowego Jana Wojtasika. Wystawa nosi tytuł "Krajobraz za rogatkami miasta".

Autor prac - Jan Wojtasik, ur. 18 sierpnia 1950r. w Szybie pow. Nowa Sól. W swojej rodzinnej wiosce uczęszczał do Szkoły Podstawowej, a następnie w latach 1964-1968 uczył się w Liceum Ogólnokształcącym w Nowej Soli. Z wykształcenia prawnik - absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Po ukończeniu studiów odbywał aplikację prokuratorską w Nowej Soli. 

Tu też zamieszkał wraz z żoną Elżbietą - radcą prawnym. Jest ojcem trzech synów i dziadkiem gromadki sympatycznych wnuków. Z prokuraturą związał całe życie zawodowe. Był aplikantem w Nowej Soli i asesorem w Zielonej Górze. W Nowej Soli pełnił m.in. obowiązki zastępcy Prokuratora Rejonowego, a w latach 1987 - 1998 był Prokuratorem Rejonowym. Publikował wówczas wiele w nowosolskiej prasie zakładowej, zwłaszcza Głosie Dozametu i Wrzecionie. Bywało niejednokrotnie, że na miejsca zdarzeń jeździł służbowo, ale z własną "Prakticą LB-2". Wszak zasady fotografii oględzinowej to elementarna wiedza z zakresu kryminalistyki, a nic nie oddaje tak obrazu przedmiotu poddawanego oględzinom, jak profesjonalnie wykonane zdjęcia. 

W styczniu 1998r. Kapituła Lubuskiej Loży Liderów przyznała mu tytuł członka honorowego Loży. W latach 2000 - 2010 był Prokuratorem Okręgowym w Zielonej Górze. Służbę czynną zakończył w 2010 r. jako prokurator Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu. Obecnie jest wykładowcą Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, gdzie prowadzi zajęcia z kryminalistyki. Jest egzaminatorem kilku pokoleń polskich prokuratorów i autorem ponad 30 artykułów w periodykach prawniczych i kryminalistycznych oraz kilkuset publikacji o charakterze popularyzatorskim z zakresu kryminalistyki i pozostałych nauk sądowych. W przeszłości był m.in. członkiem Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym. Wielokrotnie uczestniczył w pracach jury Finałów Turnieju Wiedzy Kryminalistycznej aplikantów prokuratorskich. Jest członkiem kolegium redakcyjnego Diariusza Prawniczego i Kwartalnika KSSiP. Współpracuje z prawniczym magazynem MIDA. 

Jan Wojtasik pozazawodowo jest pasjonatem amatorskiej fotografii krajobrazowej i turystyki rowerowej. Jest amatorem, który za cel fotografowania obrał sobie nie artystyczne przetwarzanie otaczającej człowieka najbliższej rzeczywistości, lecz jej wierne dokumentowanie. Jego zdjęcia pokazują piękno krajobrazu i przyrody takim, jakie ono jest. Dokładniej - jakie udaje się przy odrobinie szczęścia i pewnej dozie cierpliwości zobaczyć.

Jako środki wyrazu wykorzystuje przede wszystkim naturalne światło i wielkość dostępnego kadru. Wbrew pozorom, ten sam zakątek jeziora czy samotnie stojące drzewo wyglądają bardzo różnie nie tylko o różnych porach roku, ale też porach dnia. Zmienia je pogoda, gęstość chmur, temperatura powietrza, kąt padania promieni słonecznych. Zmieniają cykle wegetacji i cały ogrom innych czynników. W rezultacie woda tego samego jeziora ma nieskończenie wiele kolorów, zieleń lasu może mieć różne odcienie, a kłosy zboża raz stają się złote, innym razem zupełnie srebrne albo szare. Jak mówi, cała tajemnica jego fotografowania polega na tym, żeby w trafić w odpowiednim czasie w odpowiednie miejsce i zatrzymać się na tyle, żeby zdążyć taką niepowtarzalność zauważyć i utrwalić na przysłowiowej kliszy.

Prace Jana Wojtasika pokazywane były m.in. na XX Warsztatach Artystycznych Prawników w listopadzie ub. roku w Zamościu oraz w prowadzonej przez Fundację Twórczości Ludowej Cepeliada "Galerii na sianie" w Nowej Soli. Można je było także oglądać w Galerii Artystycznej Andrzeja Kruszewskiego. 

Prezentowana ekspozycja, na którą składa się 28 fotografii w formacie A-4, jest fragmentem cyklu "Krajobraz za rogatkami miasta". Tytuł nie jest przypadkowy. Wszystko co tu można zobaczyć, jest naprawdę do znalezienia kilkanaście czy kilkadziesiąt minut drogi od miejsca zamieszkania. Wystarczy podjechać, a może nawet podejść. 

A w wolniejszej chwili można zaglądnąć do siedziby zielonogórskich prokuratur przy ul. Partyzantów 42 i zapoznać się z eksponowanymi tam pracami Jana Wojtasika, prokuratora i fotografika - amatora. Bardzo serdecznie zapraszamy.

Prace można obejrzeć także w wirtualnej galerii na naszej stronie internetowej w zakładce "Antykwariat Piłata" dział Po służbie

Redakcja


zobacz także:
- całą galerię zdjęć