PRACOWNIK DOZNAŁ CIĘŻKIEGO KALECTWA – OSKARŻENI PREZES SPÓŁKI I KIEROWNIK ZMIANY

Dodano: 2013-12-05

Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 2 mężczyznom w wieku 41 i 54 lat. Pierwszemu z nich zarzucono, że w dniu 21 marca 2013 r. w Zielonej Górze, pełniąc obowiązki prezesa zarządu spółki - jednego z Zakładów Pracy Chronionej i będąc odpowiedzialnym za przestrzeganie przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, pomimo wydania decyzji przez Inspektora Państwowej Inspekcji Pracy w Zielonej Górze, o zakazie używania włączników nożnych służących do sterowania prasami, w sytuacji stosowania narzędzi otwartych, w których odległość pomiędzy elementami stempla i matrycy wynosi więcej niż 6 mm, nie zastosował się do decyzji i dopuścił pokrzywdzonego do pracy na prasie z nieprawidłowo zamontowanym wyłącznikiem nożnym.

Na skutek tego pracownik, po włożeniu dłoni pomiędzy stempel i matrycę narzędzia otwartego, zamontowanego na prasie i przypadkowym uruchomieniu maszyny w wyniku upadku na ziemię włącznika nożnego, doznał zmiażdżenia ręki, tj. ciężkich obrażeń ciała w postaci urazowej amputacji prawego przedramienia. Pokrzywdzony został dotknięty ciężkim kalectwem.

 Podobny zarzut postawiono drugiemu z oskarżonych, kierownikowi zmiany, w dniu gdy doszło do w/w zdarzenia.

 W świetle zgromadzonego materiału dowodowego prokurator uznał, iż oskarżeni w sposób świadomy naruszyli przepisy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, nie respektując decyzji Państwowej Inspekcji Pracy i dopuszczając pokrzywdzonego do pracy na urządzeniu nie mającym bezpiecznego systemu sterowania, czego konsekwencją było doznanie ciężkiego uszkodzenia ciała przez pracownika.

Zgodnie z przepisami kodeksu karnego, kto, będąc odpowiedzialny za bezpieczeństwo i higienę pracy, nie dopełnia wynikającego stąd obowiązku i przez to naraża pracownika na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

 W Prokuraturze Rejonowej w Zielonej Górze w 2013 r. zarejestrowano 11 spraw z art. 220 § 1 k.k. penalizującego przestępstwo naruszenia obowiązków bhp. /jcz