ZNĘCAŁ SIĘ NAD RODZINĄ. INTERWENIUJĄCĄ FUNKCJONARIUSZKĘ UDERZYŁ W TWARZ

Dodano: 2013-12-04

Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 55-letniemu mężczyźnie. Oskarżony w okresie od 2008r. do 28 lipca 2013r., w podzielonogórskiej miejscowości znęcał się psychicznie nad członkami swojej najbliższej rodziny poprzez wszczynanie awantur pod wpływem alkoholu oraz wyzywanie ich słowami powszechnie uznanymi za obelżywe. Nadto w dniu 28 lipca 2013r., naruszył nietykalność cielesną funkcjonariusza Policji - kobiety, poprzez uderzenie ją ręką w twarz, podczas i w związku z wykonywaniem przez nią obowiązków służbowych.

Ustalono nadto, że podczas tego samego zdarzenia oskarżony znieważył 2 funkcjonariuszy policji, w tym w/w słowami powszechnie uznanymi za obelżywe, podczas i w związku z wykonywaniem przez nich obowiązków służbowych.

Oskarżonemu grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

W Prokuraturze Rejonowej w Zielonej Górze w 2013 r. zarejestrowano 475 spraw z art. 207 par 1 kk - -penalizującego przestępstwo znęcania się nad osobą najbliższą , 34 sprawy z art. 222 par 1 kk -określającego przestępstwo naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza oraz 73 sprawy z art. 226 par 1 kk - penalizującego przestępstwo znieważenia. /jcz

 Zobacz także:

 - w Ciekawie..nie tylko o prawie;

 - Fizyczne i psychiczne znęcanie się -Jest jedną z form przestępczości przeciwko rodzinie i opiece. Jego istota polega na zadawaniu osobie pokrzywdzonej cierpień o charakterze cielesnym, psychicznym, a najczęściej jednym i drugim jednocześnie. "Znęcanie się" nie jest stylem życia dwojga czy więcej osób w określonym środowisku społecznym, np. w rodzinie. Do uznania określonych zachowań sprawcy za przestępstwo znęcania się konieczne jest ustalenie, że jego uczynki wyraźnie podyktowane są wolą dręczenia ofiary. Cechuje je określona intensywność i dokuczliwość. Czytaj więcej..

 - Zniewaga funkcjonariusza publicznego - Zniewaga funkcjonariusza publicznego. Znieważenie innej osoby jest nie tylko zachowaniem niegodnym, ale też przestępstwem stanowiącym skierowanym przeciwko godności osobistej człowieka. Zniewaga jest każde zachowanie uwłaczające tej godności, stanowiące przejaw lekceważenia oraz pogardy dla jednostki ludzkiej. Warto przypomnieć, że także w rozumieniu prawa cywilnego, dobra osobiste człowieka, w tym jego cześć, pozostają pod ochroną tego prawa niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach [art. 23 kc]. Czytaj więcej..