BRAWURA KIEROWCY SAMOCHODU CIĘŻAROWEGO PRZYCZYNĄ WYPADKU DROGOWEGO ZE SKUTKIEM ŚMIERTELNYM

Dodano: 2010-04-26

Świebodzin - Sulechów. Prokurator Rejonowy w Świebodzinie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 34 letniemu mężczyźnie. Oskarżony w dniu 21 stycznia 2010r. na drodze krajowej w okolicach Sulechowa wyprzedzał w miejscu niedozwolonym i z niedozwoloną prędkością nieustalony pojazd. Pomimo podjęcia manewru hamowania nie zdołał wrócić na swój pas ruchu i doprowadził do zderzenia z jadącym w przeciwnym kierunku samochodem osobowym, kierowanym przez pokrzywdzonego.

W toku podjętych czynności ustalono, że w nocy 22 stycznia 2010r. na obwodnicy Sulechowa doszło do wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Oskarżony, kierując samochodem ciężarowym m- ki Renault Kangoo rozpoczął manewr wyprzedzania poruszającego się w tym samym kierunku pojazdu nieustalonej marki. Manewr ten wykonywał w miejscu niedozwolonym, gdzie pasy ruchu oddzielała podwójna linia ciągła i niebezpieczną prędkością. Po zauważeniu wysepki rozdzielającej jezdnię na dwa pasy ruchu, pomimo hamowania nie zdołał wrócić na swój pas ruchu i wjechał na pas przeznaczony wyłącznie do jazdy w kierunku przeciwnym. 

Wskutek czego doprowadził do zderzenia z jadącym w przeciwnym kierunku samochodem. Kierowca pojazdu, który jechał prawidłowo zmarł na miejscu wypadku. Z kolei pasażer auta doznał obrażeń wielonarządowych i zmarł następnego dnia w szpitalu. Kolejni pasażerowie doznali obrażeń ciała, które to obrażenia naruszyły czynności narządów ciała na okres powyżej siedmiu dni. 

Trzydziestoczterolatek przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji, poręczenia majątkowego i zakazu opuszczania kraju. Oskarżonemu za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym, grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. /mz

zobacz także:
w Ciekawie...nie tylko o prawie
- Wypadek komunikacyjny
- Dozór Policji
- Kaucja, czyli poręcznie majątkowe