SPOWODOWAŁ KATASTROFĘ W RUCHU LĄDOWYM

Dodano: 2017-07-05

Świebodzin. Prokurator Rejonowy w Świebodzinie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 39 letniemu mężczyźnie, który  8 stycznia 2017 r. na drodze pomiędzy miejscowościami Skąpe a Przetocznica prowadząc samochód marki Renault Trafic i przewożąc nim  7 osób, jadąc w kierunku miejscowości Skąpe, umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, nie zachował szczególnej ostrożności oraz jadąc z prędkością niezapewniającą panowania nad pojazdem w panujących wówczas warunkach atmosferycznych (mroźno, jezdnia śliska, oblodzona, pokryta rozjeżdżonym śniegiem), podjął manewr wyprzedzania jadącego bezpośrednio przed nim samochodu osobowego. Oskarżony wykonując manewr wyprzedzania zjechał na lewe pobocze w wyniku czego utracił panowanie nad prowadzonym przez siebie autem, które następnie zjechało na prawy pas ruchu i prawe nieutwardzone pobocze.      

W wyniku tego samochód uderzył prawym nadwoziem w drzewo, doszło do jego obrócenia się i ponownie uderzył w kolejne drzewo tym razem lewą częścią pojazdu. W ten sposób kierujący nieumyślnie sprowadził katastrofę w ruchu lądowym, w wyniku której jeden z pasażerów poniósł śmierć na miejscu zdarzenia, natomiast jedna z pasażerek w następstwie poniesionych obrażeń ciała zmarła 24 kwietnia 2017 r. w szpitalu w Poznaniu.

Oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat./AP

Czytaj więcej:

- w Ciekawie...nie tylko o prawie:

Wypadek komunikacyjny
W rozumieniu kodeksu karnego, spowodowanie wypadku w komunikacji to zdarzenie wynikające z naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, w następstwie którego inna niż sprawca naruszenia osoba doznała obrażeń ciała lub poniosła śmierć [art. 177 § 1-2 k.k.]. Więcej