LEKARKA OSKARŻONA O WYŁUDZENIE OD NFZ PIENIĘDZY ZA NIE WYKONANE ŚWIADCZENIA

Dodano: 2010-04-15

Nowa Sól. Prokurator Rejonowy w Nowej Soli skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 53 letniej kobiecie. Prokurator oskarżył ją o to, że w okresie od 1 marca 2009r. do 30 czerwca 2009r., w woj. lubuskim wprowadziła w błąd pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia Oddział Wojewódzki w Zielonej Górze, przedkładając poświadczające nieprawdę dokumenty z leczenia pacjentów. Kobieta usiłowała doprowadzić w/w instytucję do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie nie mniejszej, niż 25 182 złotych tytułem zwrotu należności za wykonywanie świadczeń zdrowotnych, których w rzeczywistości nie wykonała.  

W toku podjętych czynności ustalono, że oskarżona od 2007r. miała podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia Lubuski Oddział Wojewódzki w Zielonej Górze o wykonania świadczeń zdrowotnych. Kobieta w raportach statystycznych przekazywała do w/w instytucji nieprawdziwe dane dotyczące rzekomo wykonywanych świadczeń i obciążyła Lubuski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia kosztami za te świadczenia w łącznej wysokości 25 182 złotych. 

W trakcie trwania śledztwa przesłuchano prawie wszystkie osoby, rzekomo leczące się u oskarżonej w zakresie, których otrzymała ona wypłatę świadczeń. Większość przesłuchiwanych osób wskazała, że mieli mniej wykonanych świadczeń przez oskarżoną, niż wykazała w raportach statystycznych. 

Pięćdziesięciotrzylatka przyznała się do popełnienia zarzucanych jej czynów. Złożyła wniosek o dobrowolne poddanie się karze. jeżeli sąd nie przychyli się do wniosku, kobiecie grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. /mz

zobacz także:
w Ciekawie...nie tylko o prawie
- Oszustwo

w Precedensach
- Fałszerstwo dokumentu/ oszustwo/ współukarany czyn uprzedni