63-LETNI KIEROWCA ZESTAWU CIĘŻAROWEGO OSKARŻONY O SPOWODOWANIE WYPADKU ZE SKUTKIEM ŚMIERTELNYM

Dodano: 2018-10-03

Nowa Sól. Prokurator Rejonowy w Nowej Soli  skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 63-letniemu mężczyźnie.
Oskarżonemu zarzucono, że  11 kwietnia  2018 r.  na drodze   W 292 pomiędzy Nową Solą i Nowym Miasteczkiem , kierując samochodem ciężarowym wraz z naczepą spowodował wypadek drogowy  umyślnie naruszając zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym. Oskarżony wykonując manewr skrętu w lewo nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu jadącemu z przeciwnego kierunku samochodowi osobowemu marki Ford, w wyniku czego kierujący tym samochodem zjechał na przeciwny pas ruchu i następnie poza pas jezdni, doprowadzając do bocznego zderzenia z drzewem. W wyniku wypadku pasażer pojazdu osobowego doznał obrażeń czaszkowo - mózgowych, w wyniku których poniósł śmierć na miejscu , a kierowca  tego pojazdu doznał obrażeń ciała na okres powyżej dni 7.

Jak ustalono tamtego dnia  oskarżony na skrzyżowaniu rozpoczął manewr skrętu w lewo , wymuszając pierwszeństwo przejazdu i wywołał w ten sposób stan zagrożenia. W związku z tym że kierujący samochodem osobowym prowadził pojazd z prędkością od 112 do 119 km/h, nie zdołał wyhamować przed wjeżdżającym na jego pas samochodem oskarżonego. Ustalono także, iż  samochód osobowy posiadał niesprawny  układ jezdny tylnego zawieszenia z uwagi na zamontowane ogumienie o różnej rzeźbie bieżnika, różnym rozmiarze i o różnym przeznaczeniu. Uniemożliwiało to jego kierowcy wykonanie w sposób bezpieczny zmiany toru jazdy  i skutkowało wprowadzeniem przez niego samochodu w poślizg, przy próbie ominięcia samochodu ciężarowego kierowanego przez oskarżonego.

Sprawca wypadku nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Prokurator zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji , zakazu opuszczania kraju oraz kontaktowania się z pokrzywdzonymi.
Mężczyźnie  grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. /jcz