TRZECH KOLEGÓW W BERLINIE WŁAMAŁO SIĘ I UKRADŁO SAMOCHÓD WARTOŚCI PONAD 33 TYS. ZŁ

Dodano: 2012-03-23

Krosno Odrzańskie. Prokurator Rejonowy w Krośnie Odrzańskim skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 3 mężczyznom w wieku od 20 do 25 lat. Oskarżeni w nocy na 02 sierpnia 2011 roku w Berlinie, działając wspólnie i w porozumieniu, pokonując zabezpieczenia mechaniczne zamka i stacyjki poprzez przełamanie wkładek patentowych i wyrwanie bębenka patentowego stacyjki, oraz pokonanie zabezpieczenia elektronicznego w postaci fabrycznego immobilaizera, zabrali w celu przywłaszczenia samochód osobowy marki VW TOURAN wartości 33 880,15 zł.

W toku wszczętego śledztwa ustalono, iż w dniu 02 sierpnia 2011 roku w miejscowości Osiecznica w godzinach porannych patrol Policji usiłował zatrzymać, do kontroli kierującego pojazdem marki VW Touran koloru czarnego. Kierowca nie zatrzymał się do kontroli drogowej i podjął próbę ucieczki drogą k 29 w kierunku Krosna Odrzańskiego. Następnie skręcił w drogę leśną i podjął pieszą ucieczkę. Po koło 600 metrach został zatrzymany przez policyjną grupę pościgową. Okazał się nim jeden z oskarżonych W wyniku dokonanych oględzin pojazdu marki VW Touran ustalono, iż pojazd posiada widoczne uszkodzenia zamka drzwi; przednich kierowcy poprzez wyrwanie wkładki zamka, uszkodzoną wkładkę stacyjki samochodowej. Ponadto elementy bębenków zamków znajdowały się we wnętrzu pojazdu wraz ze śrubokrętem.

Jednocześnie w toku postępowania ustalono, iż pojazd VW Touran koloru czarnego  został utracony na terenie Berlina w nocy z 1/2 sierpnia 2011 roku.

Mając na uwadze powyższe sprawcom przedstawiono zarzut kradzieży z włamaniem, za który to czyn grozi im kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności. W toku postępowania na wniosek prokuratora, decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani. /jcz

zobacz także:
- w Ciekawie..nie tylko o prawie:

Areszt tymczasowy -Jest izolacyjnym środkiem przymusu stosowanym w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania karnego. Areszt tymczasowy nie jest - wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu - karą i nie zastępuje kary, jakkolwiek po jej orzeczeniu zaliczany jest na poczet kary już odbytej. Jedynym dopuszczonym przez prawo wyjątkiem od wskazanego tu celu stosowania aresztu tymczasowego i innych środków zapobiegawczych jest zapobieżenie popełnieniu przez oskarżonego [podejrzanego] nowego, ciężkiego przestępstwa. Uzasadnia to np. zastosowanie aresztu wobec znanego, przyznającego się do czynu sprawcy usiłowania pozbawienia życia innej osoby czy zdeterminowanego podpalacza, którego zachowanie świadczy o zamiarze konsekwentnej realizacji zbrodni.czytaj więcej..