"Z ZAKURZONYCH REGAŁÓW" - NOWA ZAKŁADKA W ANTYKWARIACIE PIŁATA

Dodano: 2012-03-22

Antykwariat Piłata. Na końcu piwnicznego korytarza, w niewielkim pomieszczeniu drobiny kurzu walczą z przeszywającym go światłem okrutnej lampy. Stoi tu stare biurko, którego szuflady kryją w sobie wiele nieodkrytych tajemnic oraz szafa - niemogąca konkurować z potęgą starej wysłużonej prokuratorskiej ławy. Nikt tu dawno nie zaglądał. W smugach wszędobylskiego pyłu, w stęchłym pokoju, odczuwa się przeszywającą atmosferę powagi. Jej źródło jest nieodgadnione. 

Taka aura zakładowego archiwum - na wskroś nasycona tajemnicą - sprzyja odkrywaniu zapomnianych treści, porzuconych pomysłów i opracowań. Znaleźć tu można między innymi stare albumy, książki oraz dawno przez nikogo niewidziane egzemplarze takich czasopism jak np. "Problemy Kryminalistyki" z lat 70 i 80, a w nich specyficzny dla ówczesnego okresu sposób myślenia, analizowania. To nieoceniona skarbnica wiedzy wskazująca na rozwój nauki - ścieżkę, która doprowadziła nas do miejsca, w którym wielka kryminalistyka stosowana jest także w małych sprawach. Wśród autorów znajdują się nazwiska powszechnie uznawane dziś za autorytety w swoich dziedzinach, ale także inni, tylko niewiele mniej genialni, choć nieznani, twórcy. 

Ta zakładka, to dział stworzony nie tylko z myślą o prawnikach z zamiłowaniem historycznym, interesujących się ewolucją wybranych zagadnień prawa karnego, kryminologii, wiktymologii, nauk sądowych etc., ale także dla tych, którzy poszukują innej od współcześnie proponowanej literatury, innego sposobu myślenia, opartego w pierwszej kolejności na zdolnościach ludzkich, a mniej na dostępnej wówczas technice. 

Skąd nazwa Z zakurzonych regałów? To proste, dzięki uprzejmości wydawnictw na światło dzienne trafią tu przez lata zbierane odkurzone treści dostępne jedynie nielicznym pasjonatom. 

Wszystkich naszych Czytelników ciekawych tego jak rozwijała się myśl Wielkich zapraszamy do lektury.