ODDAWAŁ MOCZ W MIEJSCU PUBLICZNYM, ZATRZYMANY PRZEZ FUNKCJONARIUSZY UDERZYŁ JEDNEGO Z NICH W BRZUCH I ZAGROZIŁ POZBAWIENIEM ŻYCIA

Dodano: 2012-03-14

Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 32-letniemu mężczyźnie. Oskarżony w dniu 22 stycznia 2012 roku w Żarach, mając ograniczoną w znacznym stopniu zdolność rozpoznania znaczenia czynu i kierowania postępowaniem, znieważył funkcjonariuszy Policji słowami powszechnie uznanymi za obelżywe podczas i w związku z pełnieniem przez nich obowiązków służbowych, a następnie poprzez uderzenie pięścią w brzuch, naruszył nietykalność cielesną jednego z nich.

Postanowieniem Prokuratora Rejonowego w Żarach z dnia 23.01.2012r. wobec mężczyzny zastosowano środek zapobiegawczy w postaci oddania pod dozór Policji.

W dniu 22 stycznia 2012 roku funkcjonariusze Policji pełnili patrol zmotoryzowany na terenie miasta Żary, gdy zauważyli mężczyznę załatwiającego potrzebę fizjologiczną w miejscu publicznym, do tego nieprzeznaczonym. Gdy funkcjonariusze przystąpili do legitymowania mężczyzny, wówczas oskarżony zaczął utrudniać przeprowadzenie tej czynności oświadczając, iż nie posiada dokumentu stwierdzającego tożsamość oraz odmawia podania swoich danych osobowych.

Funkcjonariusze udali się wraz z mężczyzną do budynku Komendy Powiatowej Policji w Żarach, gdzie w chwili podjęcia pierwszych czynności oskarżony zaczął wypowiadać pod adresem w/w słowa wulgarne i obelżywe. Przez cały czas zachowywał się agresywnie. Gdy w pewnym momencie rzucił się na podłogę, a jeden z funkcjonariuszy podjął próbę uspokojenia zatrzymanego, mężczyzna uderzył policjanta pięścią w brzuch, co zmusiło funkcjonariusza do użycia gazu łzawiącego.

Po chwili oskarżony skierował w stronę w/w funkcjonariuszy groźbę pozbawieniem życia.

Jak ustalono, w chwili zdarzenia oskarżony znajdował się pod wpływem alkoholu - badanie wykazało 1,87 promili alkoholu etylowego we krwi.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia zgodne z ustalonym stanem faktycznym. Pouczony o treści art. 335 § k.p.k. wyraził zgodę na skazanie go bez przeprowadzania rozprawy na uzgodnioną z nim karę łączną 10 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby wynoszący 2 lata oraz grzywnę w wysokości 60 stawek dziennych przy przyjęciu, że jedna stawka wynosi 10 złotych./APa