ZEZNAŁ NIEPRAWDĘ NA TEMAT OKOLICZNOŚCI W JAKICH DOSZŁO DO WYPADKU

Dodano: 2012-03-13

Krosno Odrzańskie - Gubin. Prokurator Rejonowy w Krośnie Odrzańskim skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 32 - letniemu mężczyźnie. Oskarżony w dniu 07 października 2011r., w Gubinie, składając zeznania mające służyć za dowód w postępowaniu przygotowawczym Prokuratury Rejonowej w Krośnie Odrzańskim, będąc uprzedzonym o odpowiedzialności karnej za zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy, zeznał nieprawdę na temat okoliczności w jakich doszło do potrącenia w tym samym dniu motoroweru marki Simson przez kierującego samochodem jego znajomego.

Jak ustalono, oskarżony składając zeznanie mające służyć za dowód w sprawie karnej zeznał, iż był pasażerem samochodu marki Jaguar kierowanego przez jego znajomego i opisując przebieg zdarzenia podał, iż kiedy dojeżdżali do skrzyżowania jego kolega zatrzymał kierowany przez siebie samochód za przejściem dla pieszych, ale jeszcze przed jezdnią następnej ulicy, w celu przepuszczenia samochodu jadącego ulicą z pierwszeństwem przejazdu i zanim zdążył ruszyć z tego miejsca, w celu przejechanie przez skrzyżowanie, w lewy przedni bok samochodu uderzył motocykl.

W toku postępowania przesłuchano szereg innych świadków, zarówno pokrzywdzonych, jak i osoby postronne obserwujące z boku przebieg wypadku, jak również przeprowadzono oględziny miejsca zdarzenia.

Z zeznań pozostałych świadków jasno wynika, iż samochód kierowany przez znajomego oskarżonego, pomimo, iż jechał drogą podporządkowaną, nie zastosował się do nakazu ustąpienia pierwszeństwa przejazdu i wjechał na skrzyżowanie doprowadzając do potrącenia motocykla którym jechały 2 osoby. Również oględziny miejsca zdarzenia oraz sporządzony szkic wykluczają wersję przedstawioną przez oskarżonego, albowiem gdyby dać wiarę tym zeznaniom i przyjąć, iż motocykl najechał na stojący nieruchomo samochód Jaguar, to motocykl musiałby zjechać ze swojego pasa ruchu, skręcając w prawo, gdyż inaczej nie ma możliwości, aby w sytuacji opisanej w zeznaniach przez oskarżonego, mogło w ogóle dojść do wypadku.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego oskarżony nie przyznał się do popełnienia zarzucanego czynu, potwierdzając fakt złożenia takich zeznań i wyjaśniając jednocześnie, iż tak właśnie zapamiętał zdarzenia, a wszystko działo się bardzo szybko.

Za składanie fałszywych zeznań grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności. /jcz