PRACOWNIK LIKWIDACJI SZKÓD DOKONAŁ 75 OSZUSTW NA KWOTĘ PONAD 241 TYSIĘCY ZŁ

Dodano: 2012-03-12

Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 53-letniemu mężczyźnie. Oskarżony w okresie od 12 czerwca 2008 r. do 31 marca 2010 r. w Zielonej Górze, będąc pracownikiem jednej z firm ubezpieczeniowych, zajmując się likwidacją szkód komunikacyjnych, wprowadzał w błąd uprawnionych do wypłaty odszkodowania współpracowników. Prokurator przedstawił mu 75 zarzutów.

Jak ustalono, sprawca po zlikwidowaniu szkody komunikacyjnej wznawiał postępowanie szkodowe, a następnie poświadczając nieprawdę w wystawionych dokumentach szkodowych ponownie naliczał wynagrodzenie i sporządzał ponownie decyzje o likwidacji szkody komunikacyjnej, wpisując w decyzji dane podmiotu uprawnionego do otrzymania wypłaty z tytułu likwidacji szkody oraz wskazując jako właściwe do dokonania przelewów kwoty odszkodowania własne konta bankowe.  Sprawca w ten sposób doprowadził firmę ubezpieczeniową do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 241 448,47 zł poprzez wypłatę nienależnego odszkodowania.


Przesłuchany w charakterze podejrzanego 53-letni mężczyzna przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia zgodne z ustalonym stanem faktycznym, opisujące okoliczności popełnienia zarzucanego mu czynu.

Prokurator zastosował w stosunku do niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji. Grozi mu kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności. /jcz


zobacz takze:
- w Ciekawie..nie tylko o prawie:

-Oszustwo -Jest klasycznym przykładem przestępstwa przeciwko cudzemu mieniu. Jego istotę lepiej oddaje czasem jeszcze używane inne określenie - "oszukańcze wyłudzenie mienia". Słownik języka polskiego PWN definiuje oszustwo jako "świadome wprowadzenie kogoś w błąd lub wyzyskanie czyjegoś błędu dla własnej korzyści". Znamiona ustawowe oszustwa są niemal identyczne. Kodeks karny wyróżnia formę "oszustwa czynnego", a więc aktywnego wprowadzenia ofiary w błąd o określonym stanie rzeczy i "oszustwa biernego", które polega na wykorzystaniu już istniejącego takiego błędnego przekonania.czytaj więcej..