BĘDĄC WŁAŚCICIELEM 9 PSÓW, UTRZYMYWAŁ JE W NIEWŁAŚCIWYCH WARUNKACH BYTOWANIA I STANIE RAŻĄCEGO NIECHLUJSTWA

Dodano: 2012-02-22

Krosno Odrzańskie. Prokurator Rejonowy w Krośnie Odrzańskim skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko w nieustalonym dokładnie okresie w 2011 roku do dnia 14 września 2011 roku, w jednej z miejscowości gm. Gubin, będąc właścicielem dziewięciu psów, utrzymywał je w niewłaściwych warunkach bytowania i stanie rażącego niechlujstwa, poprzez niezapewnienie im pokarmu, wody, bud i legowisk, używanie tasiemek jako obroży dla szczeniąt, które to powodowały ich zbędny ból oraz urazy i uszkodzenie ciała, przy czym zarzucanego mu czynu dopuścił się mając ograniczoną w stopniu znacznym zdolność pokierowania swoim postępowaniem.

Jak ustalono, w dniu 8 września 2011 roku, na skutek telefonicznego zgłoszenia mieszkańców wsi o głodzeniu psów, przeprowadzono pierwszą kontrolę posesji oskarżonego wraz z towarzyszącymi im funkcjonariuszami prewencji. W toku tej kontroli ustalono, że sześć szczeniąt oraz trzy dorosłe psy przetrzymywane są przez ich właściciela w stanie rażącego niechlujstwa. W toku kontroli nie ujawniono pojemników z wodą i jedzeniem. Brak było legowisk dla zwierząt, psy nie były szczepione. Właściciel zwierząt w trakcie kontroli zachowywał się agresywnie.

Ponowna kontrola warunków utrzymania zwierząt odbyła się w dniu 14 września 2011 roku W toku kontroli ujawniono, że 9 hodowanych tam psów nie ma swoich legowisk tylko zajmuje ciasną wnękę pod dachem budynku, zabrudzoną ich odchodami. Psy nie miały jedzenia, były skrajnie zaniedbane i wygłodzone. Szczenięta były bardzo wychudzone i zapchlone, miały rany na skórze. Na szyjach miały zawiązane ciasne tasiemki, wrzynające się w skórę i powodujące zagrożenie uduszenia. Oskarżony ponownie w trakcie kontroli był agresywny, odgrażał się, używał wulgaryzmów.

Wójt Gminy Gubin zarządził przymusowe odebranie zwierząt oskarżonemu i umieszczenie ich w schronisku. W takim stanie rzeczy mężczyźnie przedstawiono zarzut przestępstwa ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt - to jest znęcania się nad zwierzętami. Zgodnie bowiem z jej treścią przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności: używanie uprzęży, pęt, stelaży, więzów lub innych urządzeń zmuszających zwierzę do przebywania w nienaturalnej pozycji, powodujących zbędny ból, uszkodzenia ciała albo śmierć; utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym utrzymywanie ich w stanie rażącego niechlujstwa oraz w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji.

Oskarżonemu grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. /jcz

zobacz także;
- w Ciekawie...nie tylko o prawie:

- Znęcanie się nad zwierzętami - Dla wielu osób problematyka odpowiedniego traktowania zwierząt ma wciąż znaczenie marginalne. Pokutuje przekonanie, że zwierzęta to istoty którym nie zawsze należy się właściwy szacunek człowieka i pomoc z jego strony. Tymczasem już z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt [Dz. U. z 2003 r. nr 106, poz. 1002 ze zm.] wynika, że zwierzę, jako istota zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Każde zwierzę wymaga też humanitarnego traktowania przez co rozumie się traktowanie uwzględniające potrzeby zwierzęcia i zapewniające mu opiekę i ochronę. czytaj więcej..