WYPRZEDZAŁ POD WPŁYWEM ALKOHOLU NA PODWÓJNEJ LINII CIĄGŁEJ CZYM DOPROWADZIŁ DO KATASTROFY W RUCHU LĄDOWYM

Dodano: 2012-02-21

Żagań. Prokurator Rejonowy w Żaganiu skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm mężczyznom w wieku 30 i 57 lat. Pierwszy z oskarżonych w dniu 05 października 2011 r. na drodze relacji Iłowa - Żagań, kierował samochodem marki Fiat Punto będąc w stanie nietrzeźwości -1,45 promila alkoholu we krwi oraz umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, gdyż rozpoczął i kontynuował manewr wyprzedzania w miejscu, w którym było to zabronione - na podwójnej linii ciągłej.

Ustalono, ze gdy oskarżony dojeżdżał  do skrzyżowania, na którym jadący przed nim samochód marki Mercedes Sprinter z włączonym kierunkowskazem miał wykonać manewr skrętu w lewo i jadąc z prędkością 106-114 km/h uderzył czołem swojego pojazdu w lewy tylny narożnik Mercedesa Sprintera. W wyniku tego zderzenia samochód Mercedes Sprinter przewrócił się na prawy bok, czym nieumyślnie spowodował katastrofę w ruchu lądowym zagrażając życiu lub zdrowiu wielu osób, tj. dzieci w wieku szkolnym, oraz ich opiekunki przewożonych ze szkoły do miejsca zamieszkania.

Drugiego z mężczyzn  kierowcę Mercedesa Sprinteraoskarżono o to, że nieumyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, w ten sposób, że kierując w/w samochodem nie zachował należytej ostrożności nie upewniając się poprzez spojrzenie w lewe lusterko boczne czy zamierzony manewr nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa, rozpoczął ten manewr i wjechał na lewy pas ruchu, którym poruszał się wyprzedzający go w sposób niezgodny z przepisami kierowca Fiata Punto, który uderzył czołem w lewy tylny narożnik Mercedesa Sprintera. 

Pokrzywdzeni - pasażerowie Mercedesa Sprintera, doznali licznych obrażeń, między innymi rozległego zmiażdżenia z ranami szarpanymi prawej ręki, rozległego urazu przedramienia i prawej ręki z obecnością licznych ciał obcych w tkankach miękkich, licznych ran tłuczonych głowy z odłamkami szkła oraz wielu innych obrażeń, które naruszyły czynności narządów ciała na okres powyżej 7 dni.

Kierowcy Fiata Punto, za nieumyślne sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym w stanie nietrzeźwości grozi kara do 7,5 roku pozbawienia wolności. Czyn kierowcy Mercedesa zagrożony jest karą do 5 lat pozbawienia wolności./AP