WYROK W SPRAWIE CYGAŃSKIEJ
Dodano: 2005-04-29. Zielona Góra.
Napastnicy po dokonaniu zabójstwa przystąpili do splądrowania domu. Jak wykazało śledztwo wynieśli z niego złote precjoza w postaci : sygnetów, pierścionków, łańcuszków i innych w tym tzw. jaja Faberge o wartości nie mniejszej aniżeli 10 000 zł. oraz ikony i nie ustaloną kwotę poleskich pieniędzy, dolarów amerykańskich oraz marek niemieckich.
Warto przypomnieć, iż zamordowany właściciel posesji uchodził w miejscowym środowisku za osobę majętną. Był również kolekcjonerem dzieł sztuki i posiadał znaczne ilości wyrobów jubilerskich ( złotych i srebrnych ), antyczne meble, porcelanę, numizmaty, zegary, ikony białą porcelanę oraz wiele innych drogocennych przedmiotów.
Na podstawie ustaleń śledztwa, w tym przede wszystkim procesowych informacji, ustalono, że w pierwszych dniach sierpnia 1991r. na przejściu granicznym w Świecku - obywatel Niemiec - posiadał pochodzący z tego przestępstwa charakterystyczny sygnet z dedykacją ojca zamordowanego mężczyzny. Także w czerwcu 1991r. w Essen na terytorium RFN oraz kilka dni później, na terenie Inowrocławia - usiłowano zbyć część przedmiotów skradzionych z romskiego domu. Wtedy też przedstawiono zarzuty 3 podejrzanym mężczyznom pochodzącym z woj. bydgoskiego. Prokurator wniósł także wniosek do sądu o tymczasowe aresztowanie sprawców. Sąd przychylił się do wniosku.
W oparciu o wyniki przeprowadzonych przeszukań oraz zeznań świadków przedstawiono zarzuty popełnienia występków kolejnym trzem sprawcom. Prokurator skierował do sądu akt oskarżenia.
W lipcu 1994r. Sąd Wojewódzki w Zielonej Górze ogłosił wyrok w tej sprawie. Mocą tego orzeczenia trzej główni oskarżeni zostali uniewinnieni od zarzucanych im zbrodni kwalifikowanego napadu rabunkowego i potrójnego zabójstwa członków romskiej rodziny.
Sąd m.in. uzasadniał, że sprawcy po dokonaniu morderstwa w nocy 15 czerwca 1991 r. nie zdążyliby dotrzeć w półtora godziny od momentu popełnienia przestępstwa do hotelu pod Bydgoszczą, w którym zameldowali się godz. 3.50 rano.
Po otrzymaniu uzasadnienia tego wyroku Prokurator Wojewódzki w Zielonej Górze, w dniu 28 marca 1995r. wniósł apelację do Sądu Apelacyjnego w Poznaniu na niekorzyść oskarżonych. Sąd po rozpatrzeniu apelacji uchylił orzeczenie Sądu I instancji uzasadniając, że materiał dowodowy wskazuje, że trzej oskarżeni popełnili jednak zarzucane im przestępstwa. Nakazał jednak przeprowadzenie działań i czynności związanych z powtórną analizą materiału dowodowego w tym przede wszystkim zabezpieczonych śladów biologicznych metodą DNA.
Realizując zalecenie sądu sprawę przejął do swego prowadzenia Wydział VI d/s Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze. Do realizacji zadań śledztwa wydzielono początkowo 2 prokuratorów, którzy zadanie to wykonywali ściśle współpracując z funkcjonariuszami CBŚ w Zielonej Górze. Prokuratura i Policja zastosowała najnowsze metody śledcze, m.in. przesłuchano nowych świadków, odtworzono przebieg quasi eksperymentu procesowego dot. czasu pokonania samochodem drogi z Nowej Soli do Bydgoszczy, uzyskano dokumentację związaną ze zmianą personaliów jednego z podejrzanych, sporządzono szkice sytuacyjne posesji pokrzywdzonych, za jednym ze sprawców wydano czerwony list gończy, zastosowano instytucję świadka incognito, dołączono opinie biegłych z zakresu badań daktyloskopijnych, przeprowadzono ekshumację szczątków ciał pokrzywdzonych, przeprowadzono inwentaryzację dowodów rzeczowych, a w ich wyniku ujawniono, nadające się jeszcze do badań ślady DNA, ślady chemiczne i mikroślady, uzyskano opinie sądowo - psychiatryczne podejrzanych oraz wykonano szereg innych bardzo istotnych w śledztwie czynności oraz procedur, które w konsekwencji znacznie poszerzyły materiał dowodowy.
W marcu 2003 r. Prokurator Okregowy w Zielonej Górze skierował do sądu, liczący około 160 stron akt oskarżenia przeciwko 6 podejrzanym, w tym głównemu organizatorowi mordu.
Po trwającym 16 miesięcy procesie w dniu wczorajszym nowy skład sędziowski oraz towarzyszące mu nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, wydał w stosunku do sprawców wyrok skazując ich na karę:
- w stosunku do 39 letniego Szymona G. i 40 letniego Jacka D. - 25 lat pozbawienia wolności;
- w stosunku do 36 letniego Aleksandra G. i 35 letniego Zbigniewa W. - 15 lat pozbawienia wolności;
- w stosunku do 40 letniego Sandryno L. - 5 lat pozbawienia wolności;
- w stosunku do Hieronima D. - 6 lat pozbawienia wolności.
zobacz także:
- Rany kłute - diagnozowanie
- Ustalanie czasu śmierci
- Rozbój, rabunek, napad rabunkowy
- Fizyczne i psychiczne znęcanie się
- Czynności operacyjno - rozpoznawcze
- Kryminalistyka w służbie prawa
- Wersje kryminalistyczne (śledcze)
- Ustalanie tożsamości oskarżonego
- Poszlaka, dowód poszlakowy
- Profilowanie psychologiczne
- Profilowanie genetyczne
- Traseologia kryminalistyczna
- Prokurator, a ocena materiału dowodowego
- Kradzież z włamaniem
- Przeszukanie
Menu główne
Nasze strony
Dla pokrzywdzonych
Dla podejrzanych
Inne strony
Licznik odwiedzin: 161109231