MAŁŻEŃSTWO WPROWADZIŁO DO OBROTU MASĘ JAJECZNĄ ZAKAŻONĄ SALMONELLĄ

Dodano: 2009-10-29

Nowa Sól. Prokurator Rejonowy w Nowej Soli skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 45-letniej kobiecie i 46-letniemu mężczyźnie, małżeństwu. Oskarżeni prowadząc gospodarstwo rolno-drobiarskie, wspólnie i w porozumieniu sprowadzili niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia wielu osób, powodując zagrożenie epidemiologiczne poprzez przechowywanie jaj kurzych przeznaczonych do konsumpcji w pomieszczeniu zakażonym salmonellą. Nadto wprowadzili oni do obrotu szkodliwe dla zdrowia substancje w litrowych pojemnikach z zawartością masy jajecznej, które były przechowywane w pomieszczeniu zakażonym salmonellą.

W okresie od maja 2008r. do 17 czerwca 2009r., w jednej z miejscowości powiatu nowosolskiego w gospodarstwie rolnym należącym do podejrzanych inspektorzy z Powiatowego Inspektoratu Weterynaryjnego ujawnili 31.624 sztuk jaj oraz 89 pojemników o pojemności 20 litrów każdy z zamrożoną masą jajową. 

Nadto w pomieszczeniach, w których znajdowały się jaja, wykryto wcześniej bakterię salmonelli. Ustalono, że 89 sztuk pojemników z masą jajeczną zawierało substancję, która nie może być przeznaczona do spożycia przez ludzi. W wyniku przeprowadzonej kontroli w fermie podejrzanych, inspektorzy ujawnili trzy inne pojemniki z masą jajową. Nie uzyskali jednak dokumentów potwierdzających jej zniszczenie. Brak dokumentów potwierdza fakt wprowadzenia jej do obrotu. 

Małżeństwo przesłuchane w charakterze podejrzanych nie przyznało się do popełnienia zarzucanego im czynu. Oskarżeni nie byli wcześniej karani. Grozi im kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. /mz

zobacz także:
w Precedensach
- Sprowadzenie niebezpieczeństwa/ zagrożenie epidemiologiczne/ realność zagrożenia