WYŁUDZIŁ ZALICZKĘ NA ZAKUP SAMOCHODU

Dodano: 2009-10-21

Wschowa. Prokurator Rejonowy we Wschowie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 33-letniemu mężczyźnie. Prokurator oskarżył go o to, że działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej doprowadził pokrzywdzoną do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci pieniędzy.

W toku śledztwa ustalono, że w okresie kwietnia - maja 2005r. pokrzywdzona zwróciła się do podejrzanego, aby sprowadził jej samochód z zagranicy. Dała mu zaliczkę w kwocie 5000 złotych. Podejrzany nie wywiązał się z umowy sprowadzenia samochodu w terminie i nie zwrócił pokrzywdzonej zaliczki. Nadto w roku 2006 wyjechał z rodziną do Niemiec.

Jak się później okazało podejrzany kupił w Niemczech samochód dla pokrzywdzonej, który sam użytkował. Pojazd ten zepsuł się na ternie tego państwa i sprzedał go na części.  

W dniu 4 czerwca 2009r. został zatrzymany na terenie Niemiec na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania i przekazany stronie polskiej.

Mężczyzna przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Oskarżany był karany sądownie za inne przestępstwa. Działał w warunkach recydywy, czyli powrotu do przestępstwa. Sprawcy grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 12. /mz

zobacz także:
w Ciekawie...nie tylko o prawie
- Recydywa
- Oszustwo

w  Precedensach:
- Oszustwo/ kierunkowe przestępstwo umyślne/ zamiar ewentualny/ niekaralność

w Lektury elektroniczne ( Rozważania o prawie ):
- Europejski nakaz aresztowania