MIĘDZYWOJENNY DRZEWORYT W PROKURATURZE

Dodano: 2009-10-20

Zielona Góra. Po ekspozycji "Litografii polskiej XX wieku" ze zbiorów prok. Artura Butlera, pracownicy i goście Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze mają sposobność zapoznania się z drzeworytem warszawskim i poznańskim dwudziestolecia międzywojennego. Ozdobą wystawy jest 40 drzeworytów w tym bogaty wybór prac Władysława Skoczylasa i jego uczniów oraz niewielki ale reprezentatywny zestaw prac poznańskich ekspresjonistów grupy BUNT.


Na ekspozycji znajdują się prace Władysława Skoczylasa, Stefana Mrożewskiego, Jana Wydry, Stanisława Ostoi - Chrostowskiego, Pawła Stellera, Jerzego Hulewicza, Stefana Szmaja, Tadeusza Cieślewskiego syna, Stefana Massalskiego, Wacława Wąsowicza i innych.


Artyści w/w reprezentują swoją sztuką graficzną najwyższy poziom artystyczny i przyczynili się do rozkwitu i sławy grafiki polskiej tego okresu w całej Europie. Reprezentują nowoczesny a zarazem swoiście polski drzeworyt wyróżniający się oryginalnością,  niepowtarzalną stylistyką na tle dzieł artystów obcych. 


Wystawę można oglądać w holu Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze na pierwszym piętrze w godzinach urzędowania do końca stycznia 2010 roku. W przyszłości planowany jest odrębny pokaz przedwojennego drzeworytu z Krakowa i z kresów oraz drzeworytu stworzonego po 1945 roku. ab/mz