PROKURATOR WSZCZĄŁ ŚLEDZTWO W SPRAWIE KIEROWANIA POJAZDEM W STANIE NIETRZEŹWOŚCI

Dodano: 2009-08-11

Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze wszczął śledztwo w sprawie kierowania w dniu w dniu 9 sierpnia 2009r. w Zielonej Górze samochodem w stanie nietrzeźwości 1,79 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu przez funkcjonariusza Policji. 

W dniu 9 sierpnia 2009r. pełniący dyżur prokurator Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze uzyskał informację, o zatrzymaniu kierującego samochodem w stanie nietrzeźwości funkcjonariusza Policji.Na miejscu zdarzenia, przy ul. Rzeźniczaka w Zielonej Górze o godz.20.44 przeprowadzono I badanie alkosensorem które wykazało 1,78 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, kolejne badanie przeprowadzone o godz.21.01 wykazało 1,59 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.Kierowcę przewieziono do Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze gdzie pobrano krew celem przeprowadzenia badań na zawartość alkoholu.

Przesłuchano w charakterze świadków osoby które zauważywszy nieprawidłową jazdę kierowcy (ścinanie zakrętów, przekraczanie osi jezdni, zajechanie na chodnik) zgłosił ten fakt dyżurnemu KMP oraz dokonały zatrzymania kierującego do chwili przyjazdu Policji.
Powyższe okoliczności uprawdopodobniły fakt zaistnienia występku z art.178a§1kk stąd zachodzi konieczność wszczęcia postępowania w przedmiotowej sprawie.

Jednocześnie, z uwagi na fakt, iż sprawcą jest funkcjonariusz Policji, postępowanie prowadzi się w formie śledztwa. Śledztwo w najbliższym czasie zostanie przekazane do innej jednostki Prokuratury, ponieważ sprawa dotyczy policjanta pracującego w Zielonej Górze. Niezależnie od tego Komendant dokona wszczęcia  postępowania  o wydalenie  funkcjonariusza ze służby, niezależnie od odpowiedzialnosci karnej. Czyn zarzucony podejrzanemu zagrożony jest karą do 2 lat pozbawienia wolności. jp/jcz