OGŁOSZONO WYROK W SPRAWIE BRUTALNEGO ZABÓJSTWA W 2000 ROKU W NOWEJ SOLI

Dodano: 2009-04-03

Nowa Sól - Lubieszów - Zielona Góra -  Wydział VI. W dniu dzisiejszym w Sądzie Okręgowym w Zielonej Górze zapadł wyrok w sprawie zabójstwa w 2000 r. w Nowej Soli dwóch osób. O sprawie pisaliśmy w informacji z dnia 24 listopada 2005 r. Pt. "Podwójne makabryczne zabójstwo w Nowej Soli", w której informowaliśmy o toczącym się w tej sprawie śledztwie, a także w dniu 27 marca 2007, kiedy Prokurator Okręgowy w Zielonej Górze kierował do sądu akt oskarżenia "Sprawcy brutalnego mordu oskarżeni".

Czterem oskarżonym w wieku od 48 do 52 lat, w tym obywatelowi Mołdawii zarzucono wówczas, że w dniu 30 sierpnia 2000 r. w Nowej Soli , działając w celu zmuszenia pokrzywdzonego do rozliczenia się z przestępczych korzyści majątkowych pochodzących z napadu rabunkowego , realizując ustalony podział ról oraz posługując się podstępem, zwabili go do mieszkania jednego z oskarżonych, a następnie skrępowali i wiele godzin bili a także grozili przy użyciu broni palnej. Broń tą wypalili w  bezpośrednim pobliżu pokrzywdzonego. Do feralnego mieszkania zwabiona została także konkubina pokrzywdzonego, którą bito drewnianą pałką i kłuto sztyletami, postrzelono w kolana i zgwałcono.

Sprawcy tej samej nocy na terenie zakładu produkcji krasnali ogrodowych , uczestniczyli zabójstwie torturowanego uprzednio w szczególnie okrutny sposób pokrzywdzonego - zabijając go strzałem z pistoletu w głowę. Pokrzywdzoną z kolei oskarżeni zabili wielokrotnymi uderzeniami drewnianymi drągami po całym ciele. Ciała pokrzywdzonych następnie wywieźli nad rzekę, gdzie wykopali dół, do którego je wrzucili, a następnie zalali substancją żrącą pozbywając się w ten sposób ciał.

Czekając na ich całkowity rozkład, sprawcy rozpalili grilla i wspólnie "biesiadowali", a następnie zatopili w oddalonym o kilka kilometrów jeziorze samochód - Audi A6, którym posługiwali się podczas przestępstwa.

Na początku listopada 2003 r. funkcjonariusze CBŚ KGP w Zielonej Górze w związku z uzyskanymi informacjami , przeprowadzili we wsi Lubieszów w pobliżu Nowej Soli czynności , w wyniku których kompleksie leśnym przy rzece ujawniono ukryte pod warstwą ziemi w plastikowej folii szczątki. Dopiero w trakcie badań genetycznych odnalezionych szczątków ludzkich okazało się, że są to szczątki zaginionych w sierpniu 2000 r. pokrzywdzonych.

Ponadto zarzucono oskarżonym popełnienie różnego rodzaju przestępstw - rabunek m.in. na ciężarówkę przewożącą telewizory, kradzież, nielegalne posiadanie broni i amunicji oraz materiałów wybuchowych, które popełniano w różnych konfiguracjach osobowych.

Sprawcy na różnych etapach śledztwa zostali zatrzymani i tymczasowo aresztowani. Groziły im kary od 8 do 25 lat pozbawienia wolności albo nawet dożywocie. 

W dzisiejszym wyroku sąd skazał czwórkę sprawców na kary adekwatne do rangi popełnionych przestępstw i wymierzył:

-głównemu z oskarżonych karę dożywotniego pozbawienia wolności z zastrzeżeniem, że warunkowe przedterminowe zwolnienie może nastąpić po odbyciu kary 40 lat pozbawienia wolności

- drugiemu ze sprawców sąd wymierzył karę 25 lat pozbawienia wolności z zastrzeżeniem , że warunkowe przedterminowe zwolnienie może nastąpić po odbyciu kary 20 lat pozbawienia wolności.

- trzeciemu z oskarżonych 15 lat pozbawienia wolności

- obywatelowi Mołdawii karę 4 lat pozbawienia wolności oraz karę grzywny.

Wyrok jest nieprawomocny. mk/jcz

zobacz także:
- Zabójstwo
- Ustalanie czasu śmierci
- Identyfikacja zwłok
- Czynności operacyjno - rozpoznawcze
- Kryminalistyka w służbie prawa
- Profilowanie genetyczne
- Traseologia kryminalistyczna
- Wersje kryminalistyczne (śledcze)
- Groźba karalna
- Rozbój, rabunek, napad rabunkowy
- Zatrzymanie
- Areszt tymczasowy