PONAD 2 TONY TYTONIU, 3,5 kg NARKOTYKÓW - ZATRZYMANO TRZECH PODEJRZANYCH

Dodano: 2020-05-15

Prokuratura Rejonowa w Zielonej Górze prowadzi śledztwo w ramach którego  w ostatnich dniach funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z zielonogórskimi policjantami z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą w wyniku realizacji sprawy związanej z nielegalnym handlem tytoniem zatrzymali 3 osoby, zabezpieczyli ponad tonę krajanki tytoniowej do palenia oraz prawie 3,5 kilograma narkotyków.

 

Zielonogórscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą wraz z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej w ramach śledztwa prowadzonego pod nadzorem zielonogórskich prokuratorów ujawnili nielegalny obrót tytoniem bez uiszczenia należnego podatku akcyzowego. W toku prowadzonego postępowania i po zebraniu materiału dowodowego funkcjonariusze weszli na teren posesji znajdującej się w jednej z podzielonogórskich miejscowości, gdzie miał znajdować się nielegalny tytoń. 

 

Na miejscu zatrzymali trzech mężczyzn w  wieku 26, 35 i 37-lat. W wyniku przeszukania pomieszczeń gospodarczych oraz samochodów, policjanci i funkcjonariusze KAS ujawnili krajankę tytoniową w ilości prawie 1300 kg zapakowaną w worki jutowe. Ponadto w jednym z samochodów odnaleźli dwa worki z zawartością białego proszku o wadze ponad 2 kg. - badanie wykonane testerem narkotykowym wykazało, że była to amfetamina oraz kilka woreczków zawierających marihuanę o łącznej wadze prawie 1400 gramów. 

 

W wyniku przeszukania w mieszkaniu 35-latka policjanci ujawnili pieniądze w kwocie ponad 43 tys. zł., a ponadto zabezpieczyli laptopy, telefony komórkowe, karty pamięci oraz dowody świadczące o prowadzonym przez podejrzanych handlu tytoniem i ukrywaniu środków pochodzących z tego przestępstwa. 

 

26 i 37-latek usłyszeli zarzuty pomocnictwa w uchylaniu się od opodatkowania i narażenie Skarbu Państwa na uszczuplenie należnego podatku akcyzowego w kwocie ponad 1 miliona złotych, za co według Kodeksu Karnego Skarbowego grozi kara grzywny lub kara pozbawianie wolności albo obie te kary łącznie. 

 

Zatrzymany 35-latek usłyszał zarzuty uchylania się od opodatkowania i narażenie Skarbu Państwa na uszczuplenie należnego podatku akcyzowego w kwocie ponad 1 miliona złotych, posiadania znacznych ilości środków odurzających w celu wprowadzanie ich do obrotu. Za te przestępstwa oprócz kary grzywny, zgodnie  z Ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. 

 

Wartość szacunkowa zatrzymanego tytoniu to ponad 900 tys. zł., wartość uszczuplonego podatku akcyzowego ponad 1 mln zł., a podatku VAT to blisko 300 tys. zł.

Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze po analizie zgromadzonego na obecnym etapie materiału dowodowego w tym śledztwie wystąpił do zielonogórskiego sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie 35-latka.