KRZYCZAŁ, BIŁ, DUSIŁ I SZARPAŁ ŻONĘ - ODPOWIE PRZED SĄDEM ZA ZNĘCANIE SIĘ

Dodano: 2019-06-05

Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 49-letniemu mężczyźnie.
Oskarżony w okresie od 2013 r. do września 2016 r. a następnie od marca do grudnia 2017 r. znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją żoną w ten sposób, że będąc pod wpływem alkoholu wszczynał awantury podczas których wyzywał pokrzywdzoną słowami powszechnie uznanymi za obelżywe, krzyczał, bił, dusił i szarpał, oraz wielokrotnie  przemocą i groźbą doprowadzał żonę do obcowania płciowego.
Ustalono nadto, że oskarżony będąc niejednokrotnie pod wpływem alkoholu znęcał się nad małoletnim synem, przy czym według biegłych psychiatrów zdolność do pokierowania swoim postępowaniem w czasie popełniania czynów oskarżony miał ograniczoną w stopniu znacznym.

W toku dochodzenia ustalono, że po  jednej z awantur, podczas której oskarżony krzyczał i rozbijał szklane naczynia pokrzywdzona kobieta uciekła  z dziećmi z domu i złożyła zawiadomienie na Policę. Po złożeniu przez pokrzywdzoną zawiadomienia oskarżony obiecał żonie poprawę swojego zachowania prosząc o danie mu jeszcze kolejnej szansy. Kobieta odmówiła wówczas złożenia zeznań i w ten sposób doprowadziła, że na skutek braku dowodów wcześniej prowadzone postępowanie umorzono.

Oskarżony wytrzymał w swojej abstynencji ... kilka miesięcy. Po tym czasie wrócił do nałogu alkoholowego.  Od marca 2017 r. sytuacja ponownie zaczęła przypominać tę z poprzedniego okresu . Oskarżony ponownie zaczął znęcać się psychicznie i fizycznie nad żoną i psychicznie nad synem. Ponownie również używając siły fizycznej i gróźb wielokrotnie zmusił żonę do obcowania płciowego. Kobieta nie wytrzymała sytuacji i uciekła z dziećmi do hotelu.
Wobec mężczyzny prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji oraz nakaz opuszczenia lokalu mieszkalnego.
 
Oskarżonemu grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. /jcz