ZAWIADOMIENIE DLA OSÓB POKRZYWDZONYCH W SPRAWIE PR DS 1572.2017 PROKURATURY REJONOWEJ W ŻAGANIU

Dodano: 2018-07-03

Prokuratura Rejonowa w Żaganiu zawiadamia pokrzywdzonych w sprawie PR Ds 1572.2017, że w dniu 26 czerwca 2018 roku skierowała do Sądu Rejonowego w Żaganiu akt oskarżenia przeciwko Adamowi K., Piotrowi B., Krzysztofowi G., Piotrowi K., Kamilowi S., Oskarowi P., Karolowi P. i Krystianowi B. podejrzanym o dokonywanie w okresie od listopada 2016 r. do sierpnia 2017 r. na terenie powiatów żagańskiego i żarskiego, kradzieży felg, kół i innych części samochodowych, paliwa oraz elektronarzędzi, to jest o przestępstwa z art. 278 § 1 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k. i inne, a przeciwko Krzysztofowi M. i Piotrowi K. o przestępstwa z art. 291 § 1 k.k. poprzez nabywanie i pomaganie w ukrywaniu rzeczy pochodzących z kradzieży.

 

POUCZENIE POKRZYWDZONEGO
1.    Pokrzywdzony, aż do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej, może złożyć oświadczenie, że będzie działał w charakterze oskarżyciela posiłkowego (art. 54 § 1 kpk).


2.    Pokrzywdzony, aż do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej, może wytoczyć przeciw oskarżonemu powództwo cywilne w celu dochodzenia w postępowaniu karnym roszczeń majątkowych, wynikających bezpośrednio z popełnienia przestępstwa (art. 62 kpk).


3.    Zgodnie z art. 107 § 2 kpk za orzeczenie co do roszczeń majątkowych uważa się również orzeczenia nakładające obowiązek naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę oraz nawiązkę orzeczoną na rzecz pokrzywdzonego, jeżeli nadają się one do egzekucji w myśl przepisów kodeksu postępowania cywilnego.


4.    Jeżeli nie wytoczono powództwa cywilnego, pokrzywdzony, a także prokurator, zgodnie z art. 49a kpk, może aż do zakończenia pierwszego przesłuchania pokrzywdzonego na rozprawie głównej złożyć wniosek, o którym mowa w art. 46 § 1 kodeksu karnego (wniosek o naprawienie wyrządzonej szkody w całości lub części, a także zadośćuczynienia za doznaną krzywdę).