WIEDZĄC, ŻE JEST ZARAŻONY WIRUSEM HPV OPLUŁ ŚLINĄ I KRWIĄ OCZY LEKARZA PODCZAS UDZIELANIA MU POMOCY

Dodano: 2018-02-09

Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w  Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia  przeciwko 34-letniemu mężczyźnie.
Oskarżony w sierpniu 2017 r. na terenie zielonogórskiego szpitala, na oddziale SOR  wiedząc, że jest dotknięty chorobą zakaźną , wirusem HCV bezpośrednio tj. poprzez plucie krwią i śliną w oczy naraził na zakażenie taką chorobą lekarza korzystającego z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych podczas i w związku z podjęciem przez niego  medycznych czynności ratunkowych w sytuacji, gdzie wszelka zwłoka mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego rozstroju zdrowia dla pacjenta.

Ponadto oskarżony  w tym samym miejscu i czasie naruszył nietykalność cielesną lekarza szarpiąc go za odzież i ręce oraz znieważył  go słowami powszechnie uznanymi za wulgarne, przy czym, zarzucanego czynu dopuścił się w warunkach recydywy, czyli powrotu do przestępstwa.

Zgodnie z przepisami kodeksu karnego (art.222.§1), kto narusza nietykalność cielesną funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. Art.161.§1.Kto, wiedząc, że jest zarażony wirusem HIV, naraża bezpośrednio inną osobę na takie zarażenie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3./jcz