ZAWIADOMIENIE DLA OSÓB POKRZYWDZONYCH W SPRAWIE PR 1 DS 649.2016 PROKURATURY REJONOWEJ W ŻAGANIU O PRZESŁANIU AKTU OSKARŻENIA

Dodano: 2017-12-29

Żagań. Prokuratura Rejonowa w Żaganiu zawiadamia pokrzywdzonych w sprawie PR 1 Ds 649.2016, że w dniu 28 grudnia 2017 roku skierowała do Sądu Rejonowego w Żaganiu akt oskarżenia przeciwko Mirosławowi F., podejrzanemu o to, że w okresie od 30 kwietnia 2015r. do 13 czerwca 2016 r. w Żaganiu i w Żarach, nie będąc do tego uprawnionym, przetwarzał w zbiorze dane osobowe żołnierzy rezerwy posiadających nadane przydziały mobilizacyjne, znajdujących się w ewidencji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Żaganiu, w ten sposób, że utrwalał, przechowywał i opracowywał te dane w formie pisemnej i w formie zapisu komputerowego, udostępniając je następnie poprzez dołączenie wydruku komputerowego z wykazem żołnierzy do pisma adresowanego do Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, tj. o czyn z art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2016 r., poz. 922, j.t.).



POUCZENIE POKRZYWDZONEGO
1.    Pokrzywdzony, aż do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej, może złożyć oświadczenie, że będzie działał w charakterze oskarżyciela posiłkowego (art. 54 § 1 kpk).
2.    Pokrzywdzony, aż do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej, może wytoczyć przeciw oskarżonemu powództwo cywilne w celu dochodzenia w postępowaniu karnym roszczeń majątkowych, wynikających bezpośrednio z popełnienia przestępstwa (art. 62 kpk).
3.    Zgodnie z art. 107 § 2 kpk za orzeczenie co do roszczeń majątkowych uważa się również orzeczenia nakładające obowiązek naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę oraz nawiązkę orzeczoną na rzecz pokrzywdzonego, jeżeli nadają się one do egzekucji w myśl przepisów kodeksu postępowania cywilnego.
4.    Jeżeli nie wytoczono powództwa cywilnego, pokrzywdzony, a także prokurator, zgodnie z art. 49a kpk, może aż do zakończenia pierwszego przesłuchania pokrzywdzonego na rozprawie głównej złożyć wniosek, o którym mowa w art. 46 § 1 kodeksu karnego (wniosek o naprawienie wyrządzonej szkody w całości lub części, a także zadośćuczynienia za doznaną krzywdę).