BEZ WIEDZY RODZICÓW ZABRAŁ IM AUTO, BEZ UPRAWNIEŃ POJECHAŁ POD GIMNAZJUM, ZABRAŁ KOLEGÓW I..TRAGICZNIE UDERZYŁ W DRZEWO

Dodano: 2017-03-10

Nowa Sól. Prokurator Rejonowy w Nowej Soli skierował do sądu akt oskarżeni przeciwko 18-letniemu mężczyźnie. Oskarżony  27 września 2016 r.  w Podbrzeziu Dolnym, kierując samochodem marki Mazda 3, naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym w ten sposób, że prowadził pojazd bez wymaganych uprawnień oraz z nadmierną  i niedozwoloną prędkością, nie zachowując szczególnej ostrożności na łuku drogi, w wyniku czego stracił panowanie nad pojazdem , zjechał na pobocze i uderzył w przydrożne drzewo. Na skutek wypadku pasażer tego pojazdu na skutek odniesionych obrażeń czaszkowo - mózgowych zmarł następnego dnia w szpitalu.
 
Jak ustalono tamtego dnia 17-letni wówczas oskarżony bez zgody rodziców zabrał kluczyki do samochodu marki mazda 3, należącego do jego matki. Pomimo braku uprawnień do kierowania pojazdami oskarżony pojechał pod budynek gimnazjum jednej z pobliskich miejscowości . Ze szkoły zabrał następnie do samochodu swoich 2 kolegów i ruszył w drogę. Oskarżony poruszał się z prędkością 88 km /h
Przejeżdżając przez Podbrzezie Dolne 17-latek rozpoczął manewr hamowania przed łukiem drogi i wówczas utracił panowanie nad pojazdem, samochód zjechał na pobocze i uderzył w przydrożne drzewo.
 
Powołany do sprawy biegły orzekł, że przyczyną wypadku była błędna taktyka jaką zastosował  kierujący Mazdą polegająca na gwałtownym zahamowaniu bezpośrednio przed zakrętem, co doprowadziło do zarzucania pojazdu.

Oskarżony przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wyczerpujące wyjaśnienia. Prokurator zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego na kwotę 10 000 zł.
 
Za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym grozi mu kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. /jcz