RECYDYWISTA ZNĘCAŁ SIĘ NAD ŻONĄ - ODPOWIE ZA TO PRZED SĄDEM

Dodano: 2016-05-27

Żagań. Prokurator Rejonowy w Żaganiu skierował do sądu akt  oskarżenia przeciwko  mieszkańcowi Szprotawy.
Oskarżonemu zarzucono, że w okresie od 01 listopada 2015 roku do 04 marca 2016 roku w Szprotawie,  znęcał się psychicznie nad żoną w ten sposób że znajdując się w stanie nietrzeźwości wszczynał awantury domowe, wyzywał pokrzywdzoną słowami powszechnie uznawanymi za wulgarne i obraźliwe, przy czym czynu tego dopuścił się w ciągu 5 lat po odbyciu co najmniej 6 miesięcy pozbawieniem wolności za przestępstwo podobne umyślne działał więc w warunkach recydywy, czyli powrotu  do przestępstwa.

Oskarżonemu grozi kara od 3 miesięcy do 7,5 roku pozbawienia wolności. /jcz


Zobacz także:
- w Ciekawie.. nie tylko o prawie :

Fizyczne i psychiczne znęcanie się

Jest jedną z form przestępczości przeciwko rodzinie i opiece. Jego istota polega na zadawaniu osobie pokrzywdzonej cierpień o charakterze cielesnym, psychicznym, a najczęściej jednym i drugim jednocześnie. "Znęcanie się" nie jest stylem życia dwojga czy więcej osób w określonym środowisku społecznym, np. w rodzinie. Do uznania określonych zachowań sprawcy za przestępstwo znęcania się konieczne jest ustalenie, że jego uczynki wyraźnie podyktowane są wolą dręczenia ofiary. Cechuje je określona intensywność i dokuczliwość.

Recydywa

"Recedere" z łac. oznacza po prostu "ponowną wpadkę". Ujmując rzecz w języku prawniczym, pojęciem tym określamy ponowne popełnienie przestępstwa przez osobę już karaną, powrót do przestępstwa. Recydywistą w rozumieniu prawa karnego nie jest więc ten, kto popełnia kolejno kilka przestępstw po sobie, nawet przedzielonych znaczną przerwą. Warunkiem podstawowym uznania sprawcy za recydywistę w jest ustalenie, że kolejne przestępstwo popełnił on już po ukaraniu go za przestępstwo wcześniejsze.