„KRYMINALISTYKA – JEDNOŚĆ NAUKI I PRAKTYKI” MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA

Dodano: 2015-08-07

"Kryminalistyka - jedność nauki i praktyki" Międzynarodowa Konferencja Naukowa Toruń - Warszawa - Zielona Góra. W dniach od 24 do 26 czerwca 2015 roku w Toruniu odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne pod hasłem "Kryminalistyka - jedność nauki i praktyki". Konferencja zgromadziła prawie wszystkich najwybitniejszych przedstawicieli nauki jaką jest kryminalistyka na poziomie uniwersyteckim z Polski, a także praktyków z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, Biura Badań Kryminalistycznych ABW i Straży Granicznej. Uczestnicy konferencji mieli również możliwość zapoznania się z dorobkiem przedstawicieli nauki i praktyki z Litwy, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Austrii, Wielkiej Brytanii, Słowacji i Czech.

Konferencja, tak jak poprzednie organizowane przez Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne, poświęcona została aktualnym problemom teorii i praktyki kryminalistycznej uznając, że tylko stała, bieżąca współpraca przedstawicieli nauki i praktyki może przyczynić się do rozwoju tej dziedziny.

Pierwszy dzień obrad otworzył wykładem inauguracyjnym prof. Henryk Malewski z Litewskiego Towarzystwa Kryminalistycznego zatytułowanym "Tendencje w rozwoju kryminalistyki - tworzenie modelu <narodowego> czy współtworzenie europejskiej przestrzeni kryminalistycznej?"  Nie ulega wątpliwości, że nauka jako taka ma międzynarodowy charakter, ale lokalne piętno pozwala na najlepsze wykorzystanie jej dorobku w zależności od miejscowych potrzeb. Tym samym wykład nawiązując do głównego hasła spotkania wskazującego na to, że nauka nie może być oderwana od praktyki, zakreślił ramy prowadzonej dyskusji.

Konferencja podzielona została na kilka zasadniczych obszarów tematycznych. Obszar pierwszy dotyczący aktualnych kierunków i metod badań kryminalistycznych omawiany był podczas dwóch sesji tematycznej. Podczas pierwszej z nich, której przewodniczył prof. Józef Wójcikiewicz prezentowane były nowoczesne metody badania dokumentów, także tych specyficznych jakim są na przykład sygnatury na dziełach sztuki. Druga sesja z tego obszaru odbyła się 25 czerwca br. pod przewodnictwem prof. Piotra Girdwoyńa i skoncentrowała się na nowych możliwościach technicznych wykorzystywanych w badaniach kryminalistycznych.

Kolejny obszar tematyczny konferencji związany był z biegłym w procesie sądowym. Dyskusję na ten temat moderował prof. Hubert Kołecki, a skupiła się ona na problemach związanych z brakiem ustawy o biegłych sądowych czy rozwiązaniach jakie w tym zakresie funkcjonują w innych krajach. Zaprezentowane zostały także wyniki ogólnopolskich badań dotyczących oczekiwań środowisk prawniczych na temat funkcjonowania biegłych sądowych. Do następnego obszaru tematycznego związanego z rolą biegłego w kontradyktoryjnym procesie karnym nawiązał w swoim wykładzie profesor Jan Widacki wskazując między innymi na to, że stale będzie rosło zapotrzebowanie na opinie, które nie będą wydawane na zlecenie organów procesowych.

"Dowody naukowe a kryminalistyka" trzeci z obszarów tematycznych poruszonych podczas konferencji moderowany był przez profesor Ewę Gruzę. Przedstawione wykłady w tej części koncentrowały się na problemach związanych z identyfikacją grupową i indywidualną w kontekście osiągnięć współczesnych nauk szczegółowych, które nie traktują sądowego postępowania dowodowego jako "swój" naturalny obszar zainteresowania badawczego. W tej części zostały zaprezentowane jeszcze dwa bardzo ciekawe wystąpienia warte szczególnego odnotowania. Zagadnieniom związanym z wydolnością ekspertyz antropologicznych w kontekście powszechnego dziś monitoringu poświęcony był wykład profesora Bronisława Młodziejowskiego, a sprawie kazuistycznej "Gwałciciela z Belmont Shore" omawianej w kontekście wiedzy naukowej i praktyki poświęcony został wykład profesorów Józefa Wójcikiewicza oraz Violetty Kwiatkowskiej-Wójcikiewicz.

Drugi dzień konferencji otworzyła sesja zatytułowana "Kryminalistyka w ramach nowego procesu karnego", którą prowadziła prof. Anna Koziczak. W jej ramach omówiona została nowa rola biegłego w zmienionym modelu procesu karnego. W trakcie dyskusji podkreślono, że chociaż od 1 lipca br. niewiele przepisów procedury karnej dotyczących bezpośrednio biegłych ulegnie istotnej zmianie to zasadniczo przedefiniowany zostanie ich udział w procesowej walce stron o sprawiedliwy wyrok.

Trzeci dzień konferencji odbył się pod nośnym hasłem "Kryminalistyczna problematyka współczesnej przestępczości" i podzielony został na dwie odrębne sesje, którym przewodniczyli odpowiednio: prof. Tadeusz Widła i prof. Violetta Kwiatkowska-Wójcikiewicz. Tego dnia mogliśmy zapoznać się z nowymi tendencjami w badaniach poligraficznych czy współczesną problematyką badań autentyczności cyfrowych nagrań fonicznych. Nowe wyzwania przed jakimi stoi kryminalistyka jako nauka praktyczna zostały przedstawione w wykładzie o znamiennym tytule "O niektórych przyczynach małej efektywności ścigania zorganizowanej przestępczości gospodarczej w Polsce" (zob. http://www.zielona-gora.po.gov.pl/index.php?id=216) .

W pamięci słuchaczy pozostanie niewątpliwie także wykład Bartosza Adamusa z Katedry Postępowania Karnego i Kryminalistyki WPiA UŁ. W trakcie konferencyjnych obrad, zeskanował on wszystkie urządzenia podłączone do lokalnej sieci WiFi i pokazał jak łatwo osoba o złych zamiarach może włamać się do naszych urządzeń elektronicznych. W zabawnej formie uświadomił obecnym na sali przed jakimi zagrożeniami stoi obecnie użytkownik powszechnej sieci internetowej.

Międzynarodowa Konferencja "Kryminalistyka - jedność nauki i praktyki" faktycznie zgromadziła praktyków zajmujących się kryminalistyką z całej Polski oraz najwybitniejszych przedstawicieli tej dziedziny naukowej z kraju i zagranicy. Miała także jeszcze jeden, nie ujęty w tytule walor - była miejscem spotkania pokolenia mistrzów z ich następcami. To spotkanie pokoleń, w przyjaznej atmosferze i w wyjątkowym miejscu, połączone z możliwością swobodnej wymiany poglądów było dodatkową wartością spotkania.

Konferencja na trwałe wpisuje się w działania Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego mające na celu rozwój i integrację środowiska zajmującego się kryminalistyką w różnych jej aspektach.