SUKCES EUROPEJSKIEGO ZESPOŁU ŚLEDCZEGO DO ZWALCZANIA PRZESTĘPCZOŚCI SAMOCHODOWEJ

Dodano: 2015-02-18

W dniu 16 lutego 2015 roku w Prokuraturze Okręgowej w Zielonej Górze odbyło się międzynarodowe spotkanie polskich prokuratorów i funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji z przedstawicielami organów ścigania z Republiki Federalnej Niemiec pt. "Współpraca transgraniczna na przykładzie efektów procesowych JIT-u (Joint Investigation Team) - podsumowanie projektu". Przyczynkiem do spotkania było zakończenie dużym sukcesem działania na rzecz zwalczania przestępczości samochodowej na obszarach transgranicznych.

Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze wraz z Prokuraturą ds. Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości w Kraju Związkowym Brandenburgia prowadziły postępowanie, które zakończyło się skierowaniem przez Prokuratora Okręgowego w Zielonej Górze do sądu, w grudniu 2014 roku, aktu oskarżenia przeciwko 22 oskarżonym - członkom zorganizowanej grup przestępczej, którym ogłoszono łącznie 573 zarzuty.

O tym, że zielonogórska Prokuratura Okręgowa prowadzi wraz z jej niemieckim odpowiednikiem postępowanie o wymiarze transgranicznym w sprawie kradzieży samochodów na terytorium Niemiec i Polski informowaliśmy już w styczniu 2014 roku. Podawaliśmy wówczas, że w skład zorganizowanej grupy przestępczej wchodziło 14 osób. Dziś już wiemy, że grupa była większa, a jej zhierarchizowanie i podział ról - imponujący.

W toku prowadzonego postępowania międzynarodowy zespół ustalił, że w okresie swojego działania grupa dokonała kradzieży ponad 150 samochodów, których wartość wycenia się na ponad 5 milionów złotych.

Tak duży sukces procesowy możliwy był dzięki utworzeniu wspólnej grupy śledczej organów ścigania z Niemiec i Polski - Joint Investigation Team wspieranej przez europejski organ policji Europol i organ do spraw współpracy prokuratorskiej Eurojust.

Podpisanie w listopadzie 2013 roku umowy o utworzeniu wspólnej grupy śledczej, w istotnym stopniu ułatwiło współpracę międzynarodową w postępowaniu przygotowawczym skierowanym przeciwko grupie złodziei samochodów.

Warto bowiem zwrócić uwagę, że z obrotem międzynarodowym polscy prokuratorzy mają do czynienia na co dzień. W ramach pomocy prawnej przekazywane są informacje, realizowane czynności. Są to procedury często pracochłonne i wymagające czasu. JIT ma jednak charakterystyczną formułę, która pozwala na samodzielną realizację zadań przez śledczych w ramach działania na poczet prowadzonego postępowania. Mogą oni zatem uczestniczyć w czynnościach swoich odpowiedników drugiego państwa i wykorzystywać zdobytą wiedzę dla postępowania karnego bez konieczności podejmowania działań w drodze oficjalnej pomocy prawnej.

Wszyscy zebrani zgodzili się, że powstanie JIT-u oraz sukces procesowy jakim został ukoronowany to kolejny ważny krok w optymalizacji wspólnego zwalczania przestępczości transgranicznej, tak znaczącej zwłaszcza na obszarach przygranicznych, przede wszystkim w dziedzinie kradzieży pojazdów.

Joint Investigation Team, to pierwszy tego typu projekt realizowany wspólnie przez śledczych z Polski i Niemiec./APa

 

 

JIT