POŻYCZYŁ LOGIN I HASŁO UŻYTKOWNIKA I WYSTAWIŁ NA INTERNETOWEJ AUKCJI „NA NIBY” TABLET

Dodano: 2015-01-13

Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 28-letniemu mężczyźnie. 

Oskarżony w okresie od 9 do 22 kwietnia 2014r. w Zielonej Górze, w krótkich odstępach czasu wprowadził w błąd co najmniej 8 osób , co do tego, że faktycznie  zamierzał wystawić na aukcję do sprzedaży w znanym internetowym serwisie aukcyjnym  tablet Samsung Galaxy z modemem 3 G, podczas gdy faktycznie oszukał  ich podając nieprawdziwą tożsamość , a także - jak wynika z poczynionych ustaleń - nie miał  zamiaru  i możliwości wywiązania się z umowy kupna - sprzedaży.  

Jak ustalono oskarżony w dniu 9 kwietnia 2014 r.  otrzymał od znajomego  hasło i login do konta użytkownika jednego z  portali aukcyjnych.   Następnie w celu osiągnięci korzyści majątkowej, wykorzystując konto tego użytkownika i  podając się za tą osobę w w/w okresie  doprowadził lub usiłował doprowadzić 8 osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwotach każdorazowo od 400 do 615 zł . Część pokrzywdzonych wpłaciła oskarżonemu pieniądze za tablet, pozostali natomiast zalicytowali tablet na aukcji , jednak z uwagi na powzięte podejrzenie co do braku możliwości płatności za pobraniem i za pomocą bezpiecznych płatności polecanych przez portal aukcyjny nie wpłacili na konto podejrzanego pieniędzy.

Ustalono nadto, że oskarżony swojego czynu dopuścił się w warunkach recydywy, czyli powrotu do przestępstwa.

Grozi mu kara od 6 miesięcy do 12 lat pozbawienia wolności.

W Prokuraturze Rejonowej  w Zielonej Górze w 2014 r. zarejestrowano 965 spraw z art. 286 par 1 kk- penalizujący przestępstwo oszustwa. /jcz 

 

Zobacz także;

 

- w Ciekawie..nie tylko o prawie:

 

- Oszustwo -Jest klasycznym przykładem przestępstwa przeciwko cudzemu mieniu. Jego istotę lepiej oddaje czasem jeszcze używane inne określenie - "oszukańcze wyłudzenie mienia". Słownik języka polskiego PWN definiuje oszustwo jako "świadome wprowadzenie kogoś w błąd lub wyzyskanie czyjegoś błędu dla własnej korzyści". Znamiona ustawowe oszustwa są niemal identyczne. Kodeks karny wyróżnia formę "oszustwa czynnego", a więc aktywnego wprowadzenia ofiary w błąd o określonym stanie rzeczy i "oszustwa biernego", które polega na wykorzystaniu już istniejącego takiego błędnego przekonania więcej..

 

Recydywa -"Recedere" z łac. oznacza po prostu "ponowną wpadkę". Ujmując rzecz w języku prawniczym, pojęciem tym określamy ponowne popełnienie przestępstwa przez osobę już karaną, powrót do przestępstwa. Recydywistą w rozumieniu prawa karnego nie jest więc ten, kto popełnia kolejno kilka przestępstw po sobie, nawet przedzielonych znaczną przerwą. Warunkiem podstawowym uznania sprawcy za recydywistę w jest ustalenie, że kolejne przestępstwo popełnił on już po ukaraniu go za przestępstwo wcześniejsze. więcej..