LICZNIK BIJE CORAZ SZYBCIEJ – JUŻ 20 MILIONÓW ODSŁON

Dodano: 2014-08-18

Zielona Góra. Strona internetowa Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze ruszyła 1 sierpnia 2004 roku. Minęło niedawno dziesięć lat jej funkcjonowania. W tym czasie powoli zdobywaliśmy czytelników, a przede wszystkim ich zaufanie.

Nie były to czasy łatwe dla prokuratury. Od dłuższego czasu artykułowane są nowe oczekiwania społeczne zarówno wobec prokuratury, jako instytucji o określonych zadaniach w życiu publicznym, a także od pełniących w niej służbę funkcjonariuszy. Proces transformacji ustrojowej prokuratury jest nadal w toku, a co za tym idzie wciąż obecne są w dyskusji obawy o dobro państwa i bezpieczeństwo obywateli, którym ma ona służyć. Wskazywane są słabości i mankamenty proponowanych zmian, w tym samym stopniu, w jakim ugruntowana wśród prokuratorów jest potrzeba i nieuchronność podjęcia nowych wyzwań w zmienionych ramach prawnych i organizacyjnych.

Prokurator Jan Wojtasik, inicjator powstania strony internetowej zielonogórskiej prokuratury już w 2004 roku pisał: "Realizując ustawowe zadania, jakimi są strzeżenie praworządności oraz czuwanie nad ściganiem przestępstw, obowiązkiem prokuratora jest upowszechnianie informacji służących umacnianiu praworządności oraz urzeczywistnianiu zasady jawności życia publicznego. Nie może ulegać wątpliwości, że współcześnie podstawową rolę w urzeczywistnianiu zasady jawności życia publicznego spełniają środki masowego komunikowania, w tym prasa, radio i telewizja".

Temu programowemu założeniu jesteśmy przez te dziesięć lat wierni gdyż, jak można przypuszczać po liczbie odsłon, znalazło ono uznanie u naszych Czytelników. Przez ostatnie dziesięć lat, każdego dnia, zamieszczane były nowe teksty związane z upowszechnianiem informacji o pracy prokuratorów okręgu zielonogórskiego, odnoszących sukcesy w walce z przestępczością, zarówno tą wysoce zorganizowaną, jak i tą drobną, pospolitą.

Liczba odwiedzin strony początkowo rosła powoli. Pierwszy jubileusz związany z odsłoną 100-tysięczną miał miejsce w październiku 2005 roku, a więc po 15 miesiącach od debiutu. W sierpniu 2006 roku cieszyliśmy się z kolejnej "okrągłej" liczby - tym razem była to 250 000 odsłona. Prawie po roku, a dokładnie 30 czerwca 2007 odwiedził nas 500-tysięczny Czytelnik. Milion, pierwszy milion, związany jest z datą 20 lutego 2008 roku. Po nim następowały następne: 4 miliony 27 marca 2009 roku, 5 milionów 1 lutego 2010 roku, 7 milionów 17 grudnia 2010 roku, 8 milionów 15 czerwca 2011 roku, 9 milionów 9 grudnia 2011 roku, 10 milionów 12 grudnia 2012 roku, 15 milionów 29 października 2013 roku.

W dniu dzisiejszym miała miejsce 20 milionowa odsłona. Jednym słowem licznik odwiedzin bije coraz szybciej i szybciej. Przez ten czas zyskaliśmy zaufanie naszych Czytelników, którzy zarówno wywodzą się z grona osób profesjonalnie zajmujących się prawem karnym, a także szukających bieżących informacji o sprawach, którymi na co dzień zajmuje się prokurator.

W ciągu ostatnich lat na stronie zaszły istotne zmiany. Obok tekstów opisujących konkretne sprawy zamieszczane były na stronie materiały problemowe, poruszające istotne z naszego, ale także społecznego punktu widzenia kwestie, takie jak: bezpieczeństwo na drogach, przemoc domowa, problematyka samobójstw, naruszania praw pracowniczych czy nietykalności i znieważania funkcjonariuszy publicznych.

Dokonywane przez nas modyfikacje strony miały na celu ułatwienie czytelnikom wyszukiwanie potrzebnych informacji, wskazywały na istotne zagadnienia. Tak było choćby z dodanymi zakładkami dotyczącymi Zielonogórskich seminariów kryminalistycznych, wzorami pism i pouczeniami czy zagadnieniami problemowymi.

Z niektórych pomysłów, także tych bardzo poczytnych, musieliśmy zrezygnować całkowicie lub częściowo. Tak stało się z zakładką dotyczącą listów gończych, która zniknęła i zakładką związaną z publikacją wyroków. Praktyka wnioskowania do sądu o publikację orzeczenia w znaczący sposób została ograniczona, pomimo niewątpliwej skuteczności realizowanej między innymi w ten sposób polityki karnej, związanej z poprawą bezpieczeństwa na drogach publicznych.

Strona była wielokrotnie nagradzana w prestiżowych konkursach i wskazywana, jako wzór do naśladowania, innym jednostkom. W tym też czasie zielonogórska prokuratura odnosiła spektakularne sukcesy w walce z najpoważniejszą przestępczością skierowaną przeciwko życiu i zdrowiu, przeciwko mieniu znacznej wartości, przestępczością narkotykową i z przestępczością gospodarczą, popełnianą w ramach zorganizowanych grup przestępczych. O wszystkim informowaliśmy naszych Czytelników.

Wspólny wysiłek prokuratorów okręgu zielonogórskiego i lubuskiej policji, funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego z Zielonej Góry, Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Poznania i Wrocławia, ale także Straży Leśnej, Urzędu Celnego i innych organów stale z nami współpracujących przy prowadzeniu postępowań karnych przyczynił się do znaczącego zmniejszenia liczby przestępstw w ostatnich latach w całym okręgu.

Wszystko w imię realizacji misji społecznej, jaką sobie wyznaczyła nasza prokuratura: służyć, chronić, pomagać, żądać ukarania.

Tej misji pragniemy być wierni nadal i realizować ją, między innymi poprzez rozwijanie i udoskonalanie naszej strony. W ten sposób, jako prokuratorzy, chcemy nie tylko ograniczać się do funkcji oskarżyciela publicznego, ale także dążyć do ciągłego podnoszenia poziomu wiedzy prawniczej.

Naszym Czytelnikom, tym zaglądającym na stronę często, a także tym, którzy odwiedzają nas tylko okazjonalnie bardzo dziękujemy. Mamy nadzieję, że uda nam się w dalszym ciągu sprostać oczekiwaniom.

Żaden jubileusz nie może odbyć się bez podziękowań. Szczególne należą się Panu prokuratorowi w stanie spoczynku Janowi Wojtasikowi, który nadał nowoczesny kształt stronie i spowodował, że zyskała ona swój niepowtarzalny charakter. Pan prokurator nieustannie "zasila" stronę nowymi tekstami i aktualizacjami już publikowanych, za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni.

Podziękowania należą się też Paniom Joannie Częstochowskiej, Alicji Płotale i Agacie Pawłowskiej, które zmagają się (obok normalnie wzorowo wykonywanych obowiązków służbowych) z pisaniem bieżących informacji o pracy prokuratorów okręgu zielonogórskiego. Pani Agata Pawłowska jest autorką artykułów problemowych i odpowiada także wspólnie z Rzecznikiem Prasowym, za wysoki poziom edytorski publikowanych tekstów. Na pytania naszych Czytelników z Księgi Gości profesjonalnie odpowiada Pan Marek Lepak. Dziękujemy wszystkim autorom tekstów publikowanych na stronie. Stroną techniczną portalu i bezpieczeństwem zajmuje się firma "Elka Systemy Informatyczne"- dziękujemy.

Przede wszystkim zaś bardzo dziękujemy naszym Czytelnikom za czas, jaki poświęcają lekturze strony. Dziękujemy również dziennikarzom, którzy uznali stronę za cenne źródło informacji o pracy prokuratorów okręgu zielonogórskiego.

dr Alfred Staszak - Prokurator Okręgowy w Zielonej Górze
wraz z całym zespołem redakcyjnym