OSKARŻONY ZA PASERKĘ CIĄGNIKA SIODŁOWEGO WRAZ Z NACZEPĄ I ŁADUNKIEM WARTOŚCI PONAD 606 TYSIĘCY ZŁOTYCH

Dodano: 2014-07-22

Świebodzin. Prokurator Rejonowy w Świebodzinie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 37 letniemu mężczyźnie, który 13 kwietnia 2014 r. w okolicach jednej z miejscowości w gminie Świebodzin pomógł w ukryciu skradzionego ciągnika siodłowego marki Mercedes Actros wraz z naczepą z ładunkiem w postaci artykułów spożywczych o łącznej wartości 606 897,50 zł, działając tym samym na szkodę przedsiębiorstwa z Niemiec. Mężczyzna działał w warunkach recydywy.

W toku przeprowadzonego postępowania ustalono, że ww pojazd został skradziony na terenie Niemiec w dniu 13 kwietnia 2014 r. około godziny 22.30.

Oskarżony przyjął ten pojazd od nieustalonej osoby, a następnie prowadził go w nieustalone miejsce.

Podczas pościgu oskarżony opuścił samochód i podjął ucieczkę pieszo, jednak wkrótce został zatrzymany.

Za paserkę grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat. Jeżeli wartość skradzionego mienia jest znaczna, a tak było w tym przypadku - to sprawca podlega karze pozbawienia wolności do 10 lat.

Ponieważ oskarżony działał w warunkach recydywy (czyli powrotu do przestępstwa) mężczyźnie grozi nawet do 15 lat pozbawienia wolności./AP

W Prokuraturze Rejonowej w Świebodzinie od początku roku zarejestrowano 15 spraw z art. 291 § 1 kk (paserstwo).

Czytaj więcej:

- w Ciekawie...nie tylko o prawie:

Kradzieże samochodów - Mają swój rytm roczny, tygodniowy i dobowy. W ciągu roku nasilenie kradzieży tego rodzaju występuje od sierpnia do grudnia, a najwięcej ich zdarza się w październiku. W rytmie tygodniowym kradnie się samochody przede wszystkim we czwartki, a nieco tylko mniej w środy. W ciągu doby najbardziej niebezpieczny dla właścicieli pojazdów czas to późny wieczór, wieczór zwłaszcza godziny od 21,00 do 01, 00. Ta cykliczność nie jest oczywiście przypadkowa. Samochody ukradzione we czwartek są gotowe do sprzedaży na giełdzie w sobotę lub niedzielę. Potrzebny jest czas na ich odpowiednie przygotowanie. Jednocześnie ogranicza się ryzyko długiego ich przechowywania./0prac. jw./ Więcej