AKT OSKARŻENIA W SPRAWIE ŚMIERTELNEGO ZATRUCIA TLENKIEM WĘGLA

Dodano: 2014-06-12

Świebodzin. Prokurator Rejonowy w Świebodzinie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm mężczyznom w wieku 60 i 77 lat. Pierwszy z oskarżonych w dniach 28 i 31 grudnia 2013 r. w Sulechowie posiadając uprawnienia gazowe i będąc uprawnionym do przeprowadzenia kontroli okresowej wewnętrznej instalacji gazowej, poświadczył nieprawdę w protokołach, stwierdzając w treści dokumentu, że instalacja gazowa jest prawidłowa, w sytuacji faktycznego braku otworów nawiewnych w lokalu, co spowodowało nieprawidłowe funkcjonowanie wentylacji, a w konsekwencji niesprawność instalacji gazowej.

Prokurator przedstawił temu mężczyźnie dodatkowo zarzut, że  w okresie od 28 grudnia 2012 r. do grudnia 2013 r. dopuścił (mimo braku otworów nawiewnych w kontrolowanym lokalu) w/w urządzenia do dalszej eksploatacji  czym nieumyślnie naraził pokrzywdzoną oraz dwoje dziecina bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a także nieumyślnie spowodował śmierć małoletniej pokrzywdzonej, wskutek zatrucia tlenkiem węgla, które miało miejsce w nocy 19 grudnia 2013 r.

Drugiego z mężczyzn prokurator oskarżył o to, że będąc kierownikiem rejonu eksploatacji i posiadając uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi, nie uczestniczył w przeglądzie instalacji gazowej, a poświadczył nieprawdę podpisując się w dwóch protokołach z  28 grudnia oraz z 31 grudnia 2013 r. dot. przeglądu wewnętrznej instalacji gazowej.

W toku przeprowadzonego postępowania ustalono, że w nocy z 19 na 20 grudnia 2013 r. matka pokrzywdzonej dziewczynki wróciła około godziny 23:15 do mieszkania i zauważyła, że drzwi do łazienki są uchylone, a z kranu leje się woda. Po wejściu do łazienki zobaczyła córkę leżącą bez oznak życia w wannie z wodą. Niezwłocznie przystąpiła do akcji ratunkowej wyciągając pokrzywdzoną z wanny oraz wzywając pomocy sąsiadów.  Przybyły na miejsce zdarzenia lekarz - stwierdził zgon małoletniej.

W toku dalszych czynności procesowych, powołano biegłych medycyny sądowej, którzy w opinii - po wykonaniu badań specjalistycznych - stwierdzili, że małoletnia zmarła na skutek zatrucia tlenkiem węgla..

Ponadto ustalono, że w mieszkaniu, w którym doszło do tragedii corocznie dokonywano przeglądów instalacji gazowej i kominowej. W związku z tym zabezpieczono protokoły z przeglądu w/w instalacji, a następnie z uwagi na szereg wątpliwości dotyczących stanu technicznego piecyka gazowego, znajdującego się w łazience, w której zatruciu uległa pokrzywdzona, powołano biegłego z zakresu badania sprawności instalacji cieplnych, który w opinii z 15 kwietnia 2014r.r. stwierdził, że przepisy prawa budowlanego nakładają na właściciela lub zarządcę obiektu obowiązek dokonywania corocznej kontroli gazowej i przewodów kominowych.

Biegły wskazał, że przegląd winien uwzględnić mankamenty instalacji gazowej polegające na braku wentylacji nawiewu do lokalu, co powodowało zanik cyrkulacji powietrza i wstrzymanie działania wentylacji nawiewnej - hermetyczne okna bez nawiewników, brak serwisu urządzeń gazowych określających ich sprawność oraz brak atestu przewodu spalinowego łączącego gazowy podgrzewacz wody ze spalinowym kanałem kominowym.

Biegły jednoznacznie stwierdził, że protokoły kontroli instalacji gazowych  w budynku mieszkalnym w Sulechowie były niezgodne z obowiązującą normą, a informacje zawarte w w/w dokumentach, a dotyczące braku nieprawidłowości w działaniu wewnętrznej instalacji gazowej w lokalu były niezgodne z rzeczywistością (brak otworów nawiewu powodował niewłaściwe funkcjonowanie wentylacji, która jest elementem instalacji gazowej).

 Przesłuchani w charakterze podejrzanych nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw i złożyli wyjaśnienia, w których zaprzeczyli jakoby w nieprawidłowy sposób przeprowadzali kontrolę. Nie potrafili natomiast wyjaśnić dlaczego nie umieścili w sporządzanej  dokumentacji informacji o niesprawności wentylacji w kontrolowanym lokalu oraz nie podjęli działań zapobiegawczych...

Za nieumyślne spowodowanie śmierci człowieka oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat./AP

Czytaj więcej:

- w Ciekawie...nie tylko o prawie:

 Ekspert, biegły, znawca...
Biblijny Król Salomon wydawał wyroki bez pomocy ekspertów. Wystarczył mu sprawny umysł i genialna znajomość ludzkiej psychiki. Czy w dzisiejszym świecie zaawansowanych technologii, mnogości skomplikowanych urządzeń technicznych, wzrostu liczby ludności, zależności jednostki od różnych formalnych i nieformalnych struktur społecznych, a przede wszystkim galopującego rozwoju wiedzy naukowej o tych zjawiskach, byłby w stanie równie sprawnie wydawać wyroki, których mówi się, że mają walor salomonowych. Zapewne w niektórych przypadkach tak. W ogromnej większości zapewne nie byłoby to jednak możliwe. Współczesny wymiar sprawiedliwości na całym świecie z pomocy ekspertów korzysta obficie. Więcej

 

Fałszerstwo intelektualne, czyli urzędowe poświadczenie nieprawdy

Stanowi szczególnie drastyczny przykład czynu skierowanego przeciwko wiarygodności dokumentów [art.270 § 1-3 kk]. Może być popełnione przez osobą mającą prawny status funkcjonariusza publicznego lub szczególny tytuł prawny [upoważnienie] do wystawienia dokumentów określonego rodzaju. Zwykle chodzi o osoby obdarzone cechą zaufania publicznego posiadające kompetencję wystawienia [wytworzenia] dokumentu publicznoprawnego, któremu przysługuje domniemanie prawdziwości. Więcej

 

Toksykologia sądowo - lekarska

Jest dyscypliną naukową opartą na trzech filarach: medycynie sądowej, chemii analitycznej i toksykologii ogólnej. Pod tym ostatnim pojęciem rozumiemy naukę o truciznach i ich działaniu na organizm ludzki. Przedmiotem toksykologii sądowo-lekarskiej jest ustalanie przyczyny zgonu w przypadku podejrzenia śmierci z zatrucia. Więcej