ZDECYDOWANE "NIE" DLA PIJANYCH I ODURZONYCH NARKOTYKAMI KIEROWCÓW

Dodano: 2014-03-07

Zielonogórscy prokuratorzy wzmacniają działania przeciwko pijanym i odurzonym narkotykami kierowcom na drogach. Sojusznikiem w tych działaniach są policjanci z Zielonej Góry. Będzie więcej kontroli stanu trzeźwości kierujących - o różnych porach doby i w różnych miejscach.

Jednym z głównych zadań zielonogórskich policjantów jest ujawnianie i wyłączanie z ruchu drogowego nietrzeźwych kierujących lub kierujących pod wpływem narkotyków. Działania prowadzone systematycznie od lipca 2012 spowodowały spadek liczby kierowców zatrzymywanych w powiecie zielonogórskim za jazdę po pijanemu - w 2012 roku było ich 877 osób, a w 2013 roku - 797. Spadła także liczba zdarzeń drogowych z udziałem nietrzeźwych. Wypadek z ulicy Batorego jest pierwszym śmiertelnym wypadkiem spowodowanym przez nietrzeźwego kierowcę od ponad 2 lat na terenie Zielonej Góry. Z pewnością wielu takim nieszczęściom zapobieżono wcześniej zatrzymując nietrzeźwego czy odurzonego kierowcę.

W tym przypadku należy wskazać na moralną współodpowiedzialność za wypadek ponoszą także bliscy podejrzanego. Jak ustalono w trakcie śledztwa sprawca wypadku od dłuższego czasu spożywał alkohol, co nie przeszkadzało mu codziennie prowadzić samochód.

Niestety każdego dnia nieroztropni bliscy i znajomi nie biorą pod uwagę, że lepiej zawiadomić policję o tym, że prowadzi on samochód pod wpływem alkoholu, niż później odwiedzać go przez długie lata w więzieniu. Niestety policjanci nadal codziennie zatrzymują osoby kierujące samochodami pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Coraz rzadziej zatrzymywani są nietrzeźwi w czasie "Trzeźwych Poranków". Jednak działania prowadzone o innych porach doby - zwłaszcza w weekendy - przynoszą kilka lub nawet kilkanaście zatrzymań, tak jak w ostatni weekend. Policjanci zatrzymali 9-ciu nietrzeźwych i 6 kierujących pod wpływem narkotyków.

W ostatnim okresie czasu zdecydowanie wzrasta też liczba zatrzymywanych kierowców pod wpływem narkotyków. W roku 2012 zielonogórska policja zatrzymała 142 osoby (przy sprawdzonych narkotesterami 232 osobach), w 2013 roku 146 takich osób (sprawdzono 374). Doświadczeni policjanci dzięki obserwacji zachowania i wyglądu zatrzymanego kierującego potrafią rozpoznać czy jest on pijany czy pod wpływem środków odurzających.

Sprzymierzeńcami policjantów w ich działaniach jest coraz nowocześniejszy sprzęt. Jednym z nich jest ALKOBLOW pozwalający na bezdotykową weryfikację stanu trzeźwości i sprawdzenie dużej liczby osób w krótkim czasie. Wystarczy aby sprawdzana osoba po nabraniu powietrza wydmuchała strumień powietrza do otworu w urządzeniu z odległości 2-3 cm. Kiedy zapali się zielona dioda - kierujący jest trzeźwy, jeśli zapali się czerwona - jest podejrzenie prowadzenia pod wpływem alkoholu. Taki kierujący zapraszany jest na dokładne badania alkomatem. Tutaj już używane są sterylne ustniki, które sprawdzany osobiście rozpakowuje. Alkomat drukuje wynik badania - wydruk jest dołączany do dokumentacji procesowej. Drugim bardzo ważnym urządzeniem jest DRUGTEST 5000 zakupiony przez Pełnomocnika Miasta do spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Urządzenie to jest mobilne i może być przewożone przez policjantów w radiowozie. W ciągu kilku minut dzięki prostemu testowi śliny możliwe jest sprawdzenie czy kierujący jest pod wpływem narkotyku. Urządzenie wykrywa 6 rodzajów środków odurzających. Jeśli wynik jest pozytywny zatrzymany zabierany jest do szpitala gdzie pobrana jest krew do badania. Wynik badania krwi jest dowodem procesowym. To urządzenie jest coraz częściej wykorzystywane w badaniach kierowców realizowanych w policyjnych kontrolach trzeźwości.

Przypominamy :
Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem środków odurzających kierującemu pojazdem mechanicznym grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.

Kierujący po użyciu alkoholu (od 0,2 promila do 0,5 promila) podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.

W obu przypadkach sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych - bezwarunkowo w przypadku przestępstwa.

 

DRUGTEST

DrugTest 5000