Serwis Gazety Prawnej

Oskarżony poczeka na wyrok w areszcie domowym

25 listopada 2011 07:22

Już w przyszłym roku może zmniejszyć się zaludnienie w aresztach śledczych, a podatnicy mniej zapłacą za utrzymanie więźniów. Jak dowiedział się „DGP”, na najbliższym posiedzeniu Rada Ministrów zajmie się ponownie projektem zmian w procedurze karnej, dzięki którym także w Polsce będzie można stosować areszt domowy.

Chory niczym prokurator: śledczy idą na zwolnienie lekarskie średnio dwa razy częściej niż inni pracownicy

11 kwietnia 2011 05:00

Prokuratorzy idą na zwolnienie lekarskie średnio dwa razy częściej niż inni pracownicy. W tym czasie dostają 100, a nie 80 proc. pensji. Resort sprawiedliwości zamierza to ukrócić.

Strażnik gminny będzie karać mandatem za palenie tytoniu
16 listopada 2010 04:00

Mandat za złamanie zakazu palenia w miejscach publicznych będzie mógł wystawić także strażnik gminny. Sędziowie obawiają się napływu drobnych spraw wynikających z nowelizacji ustawy antynikotynowej.

 

Nękanie SMS-ami będzie karane
19 października 2010 05:00

Na trzy lata trafi do więzienia osoba, która uporczywie śledzi swojego idola. Stalking, czyli przemoc emocjonalna, będzie prawnie zakazany.

Można odstąpić od umowy zawartej na odległość
13 października 2010 05:00

PRAWA KONSUMENTÓW - Pani Krystyna kupiła za pośrednictwem internetu telewizor plazmowy. Umowa zawarta w ten sposób należy do kategorii umów zawieranych na odległość, w związku z czym istnieje możliwość odstąpienia od takiej umowy w ciągu 10 dni Umowy na odległość to umowy zawierane bez jednoczesnej obecności obu stron, za pomocą środków porozumiewania się na odległość, czyli za pośrednictwem m.in. internetu, faksu albo telefonu.

Krótki termin na wypisanie mandatu z fotoradaru paraliżuje policję i sądy
4 października 2010 05:00

Policja i straż miejska mają 30 dni na wystawienie mandatu z fotoradaru. Funkcjonariusze nie są zgodni co do tego, od którego momentu należy liczyć upływ tego terminu. Według Ministerstwa Sprawiedliwości jest to data wykroczenia

Luka w prawie ułatwia meldunek dzikim lokatorom
Ktoś może wedrzeć się do twojego domu, mieszkać w nim bez twojej zgody, a potem się jeszcze w nim zameldować. A wszystko zgodnie z polskimi przepisami, które za nic mają prawo własności.

 

Sąd musi zdecydować, czy osoba niepełnosprawna może pełnić w Polsce funkcję prokuratora
Poruszająca się na wózku inwalidzkim asesor nie została powołana na stanowisko prokuratora. Ale nie zamierza się poddać.

 

Seremet: prokuratura będzie sprawna, skuteczna, wolna od nacisków
Mam nadzieję, że prokuratura będzie sprawna, niezależna, skuteczna, wolna od jakichkolwiek nacisków i prowadzącą postępowania w sposób należyty - zapowiada w rozmowie z PAP wybrany w piątek przez Prezydenta RP na Prokuratora Generalnego Andrzej Seremet.

 

Andrzej Seremet będzie prokuratorem generalnym
Sędzia Sądu Apelacyjnego w Krakowie Andrzej Seremet będzie nowym prokuratorem generalnym - zdecydował prezydent Lech Kaczyński. Seremet zapowiada, że w prokuraturze nastąpią potrzebne zmiany - choć nie rewolucja.

 

Kwiatkowski: propozycje zmian konstytucji dot. prokuratury już gotowe
Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski powiedział, że są już przygotowane propozycje zmian "sytuujących i regulujących w konstytucji prokuraturę". Podkreślił, że w tej sprawie niezbędne są konsultacje najważniejszych sił politycznych.

Kandydaci na stanowisko Prokuratora Generalnego chcą niezależności wpisanej do konstytucji
Dwaj kandydaci na stanowisko Prokuratora Generalnego Edward Zalewski i Andrzej Seremet oświadczyli, że niezależność prokuratury należy wpisać do konstytucji. Obydwaj opowiedzieli się za opracowaniem czytelnych kryteriów awansu prokuratorów.

Sędziowie piszą niezrozumiałe uzasadnienia do wyroków
7 listopada 2009 03:00

Sędziowie mają problemy z pisaniem jasnych uzasadnień do swoich wyroków. Powodów jest wiele - brak czasu, zbyt skomplikowane procedury, chęć popisania się własną wiedzą. Najwięcej tracą na tym obywatele, którzy czasami bez pomocy adwokata nie są w stanie zrozumieć skutków dotyczącego ich orzeczenia.

Prokuratura: to my dajemy zgodę na ujawnianie informacji ze śledztwa
23 lipca 2009 12:01

Szefostwo prokuratury przypomina swym podwładnym, a także służbom specjalnym, że zgodnie z prawem to prokurator - jako "gospodarz śledztwa" - wyraża zgodę na rozpowszechnianie informacji ze śledztwa przez policję, CBA czy ABW. Służby te mają zwracać się pisemnie o taką zgodę.

Rząd utraci wpływ na prokuraturę
20 lipca 2009 03:00

Prokuraturą będzie kierował prokurator generalny powoływany przez prezydenta. Będzie mógł nim zostać wyłącznie sędzia lub prokurator o co najmniej dziesięcioletnim doświadczeniu zawodowym.

 

Śledztwa będą nadzorowane
8 czerwca 2009 03:00

Szef będzie mógł objąć do swojej aprobaty wszystkie decyzje prokuratora aż do jego przejścia w stan spoczynku. To zamach na naszą niezależność – alarmują prokuratorzy.

 


Prokuratorzy domagają się pieniędzy za dyżury

Prokuratorzy nie otrzymują wynagrodzenia za dyżury i zapowiadają lawinę pozwów do sądów. Ministerstwo Sprawiedliwości przyznaje, że dodatkowe wynagrodzenie prokuratorom przysługuje.

Za przewlekłość śledztwa odpowie prokurator

Strony będą mogły dochodzić odszkodowania od 2 tys. do 20 tys. zł za przewlekłość postępowania przygotowawczego w sprawie karnej.

CBA: pogorszyła się jakość współpracy z niektórymi prokuraturami

W ubiegłym roku pogorszyła się jakość współpracy między Centralnym Biurem Antykorupcyjnym a niektórymi jednostkami prokuratury w Polsce - ocenili w środę podczas posiedzenia senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji przedstawiciele Biura.

  • Próba