OSKARŻENI O BŁĄD W SZTUCE LEKARSKIEJ

Dodano: 2009-11-09

Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm lekarzom. Oskarżeni podczas jednego z dyżurów w szpitalu, zaniechali wykonania badania USG jamy brzusznej, RTG jamy brzusznej oraz przeprowadzenia konsultacji chirurgicznej u pacjentki, w wyniku czego nie rozpoznali u niej przedziurawienia wrzodu żołądka, czym nieumyślnie spowodowali jej śmierć.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożył członek rodziny pokrzywdzonej. Zawiadamiający zeznał, że pogotowie ratunkowe feralnego dnia przewiozło pacjentkę do szpitala z powodu silnych bólów brzucha, z podejrzeniem kolki nerkowej. Po wykonaniu podstawowych badań w kierunku zapalenia błony śluzowej żołądka, wieczorem, chora została wypisana do domu. Następnego dnia  lekarz z ponownie wezwanej karetki pogotowia stwierdził zgon kobiety. 

Na podstawie wyników i sekcji zwłok pokrzywdzonej biegły lekarz patomorfolog stwierdził, że przyczyną zgonu kobiety było zapalenie otrzewnej w następstwie prawdopodobnie pękniętego wrzodu żołądka. Przeprowadzona w trybie pilnym operacja kobiety w dniu przyjęcia jej do szpitala stwarzała możliwość uratowania jej życia. Tym samym zaistniał bezpośredni związek przyczyno-skutkowy pomiędzy postępowaniem lekarzy w dniu przyjęcia do szpitala a zgonem pacjentki dnia następnego.

Oskarżonym grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. /jcz 

zobacz także:
w Precedensach :
- Sprowadzenie niebezpieczeństwa/ błąd lekarski/ ciężki uszczerbek na zdrowiu
- Błąd w sztuce lekarskiej/ pozostawienie narzędzia w ciele pacjenta/ odpowiedzialność szpitala

w Ciekawie..nie tylko o prawie - Błąd lekarski - odpowiedzialność karna