POZOSTAWIŁ PSA W NASŁONECZNIONYM AUCIE BEZ OPIEKI, WODY I POŻYWIENIA - ZAPŁACI GRZYWNĘ I NAWIĄZKĘ NA RZECZ STOWARZYSZENIA OCHRONY ZWIERZĄT

Dodano: 2020-09-11

Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do Sądu Rejonowego wniosek o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzenia rozprawy wobec 26-letniego mężczyzny.

Oskarżonemu zarzucono, że w dniu 4 lipca 2020 roku w Żarach, znęcał się nad psem rasy mieszanej typu York w ten sposób, że pozostawił go w nasłonecznionym pojeździe z lekko uchylonymi szybami w sposób uniemożliwiający odpowiednią wentylację powietrza, przy panującej temperaturze zewnętrznej 31 stopni Celsjusza, pozostawiając psa bez żadnej opieki oraz dostępu do wody i pożywienia czym naraził go na utratę życia lub zdrowia.

Oskarżony przyznał się do zarzucanego mu czynu składając obszerne wyjaśnienia i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze.

Prokurator wniósł do sądu  o wymierzenie oskarżonemu kary grzywny w wymiarze  150 stawek dziennych w wysokości po 20 zł każda, zakaz posiadania wszelkich zwierząt na okres 3 lat próby, przypadek psa oraz nawiązkę na rzecz żarskiego stowarzyszenia ochrony zwierząt w kwocie 2000 zł. W przypadku odrzucenia wniosku przez sąd zgodnie z art. 35 ust. 1 i 1 a ustawy o ochronie zwierząt, oskarżony podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. /jcz

Czytaj więcej:
 
- w Ciekawie...nie tylko o prawie:

Znęcanie się nad zwierzętam
i- Dla wielu osób problematyka odpowiedniego traktowania zwierząt ma wciąż znaczenie marginalne. Pokutuje przekonanie, że zwierzęta to istoty którym nie zawsze należy się właściwy szacunek człowieka i pomoc z jego strony. Tymczasem już z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt [Dz. U. z 2003 r. nr 106, poz. 1002 ze zm.] wynika, że zwierzę, jako istota zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Każde zwierzę wymaga też humanitarnego traktowania przez co rozumie się traktowanie uwzględniające potrzeby zwierzęcia i zapewniające mu opiekę i ochronę.
więcej..